Přestože je kvůli koronaviru VIDA! science centrum na brněnském výstaviště zavřené, nezahálí. Přesunuli aktivity na internet a plánují novinky, až budou moct opět otevřít. „V současné době například společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno připravujeme projekt Věda na kolech. Je nám totiž jasné, že i po otevření škol nebude možné, aby nás žáci navštěvovali stejně často jako v minulých letech. Budou dohánět učivo a strach z covidu bude trvat ještě dlouho. Když tedy nemůžou školy k nám, vydáme se my za nimi,“ prozrazuje ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter.

Od doby, co máte kvůli druhé vlně koronavirové pandemie zavřeno, nabízíte mnoho aktivit na internetu. Teď v sobotu je to online festival kutilství Bastlfest. Na co se mohou lidé těšit?

Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu pořádá VIDA! už popáté. Je to naše návštěvnicky nejúspěšnější akce. Lidé si u nás dva nebo tři dny mohli sami vyzkoušet spoustu věcí – například opravovat hodiny, foukat sklo, používat 3D tiskárnu, ale třeba i práci radioamatérů nebo papírových modelářů. Letos je situace jiná. Rozhodli jsme se však přijmout výzvu a pokusíme se malým i velkým kutilům zprostředkovat jedinečnou atmosféru Bastlfestu i online. Připravujeme stream ze studia, jehož součástí budou inspirativní rozhovory, ale i návody na výrobu nevšedních věcí, jako je například mikroskop z chytrého telefonu nebo zábavná hra pro dva z krabice od pizzy. Zájemce také necháme nahlédnout do toho, jak bastlíme u nás ve VIDA!, když připravujeme vychytávky do našich science show. Moderátorem studia Bastlfest bude Ondřej Blaho, kterého znáte z Dobrého rána s ČT. Stream Bastlfest online si můžete v premiéře pustit v sobotu ve dvou blocích (od 14.00 do 15.00 a 16.00 do 17.00) na www.vida.cz nebo Facebooku. Tam bude možné zhlédnout záznam vysílání i v následujících týdnech.

Jaké další aktivity v online prostoru nabízíte či plánujete?

Už na jaře jsme pro všechny milovníky pokusů připravili na našem webu desítky návodů na experimenty, které si můžou užít v pohodlí domova. V současné době sem pokusy doplňujeme. Najdete tu návod třeba na bublinového hada, mléčnou duhu, lávovou lampu, barevný olejový déšť nebo hopskulku z vajíčka. Dobrou zprávou je, že většinou budete potřebovat jen to, co máte běžně doma. Taky se v pátek 27. listopadu připojíme k Noci vědců. Ta bude letos také pouze online. Na webu www.nocvedcu.cz najdete videa, kvízy, soutěže a spoustu dalšího originálního online obsahu od desítek univerzit i vědeckých institucí po celé republice. Tématem letošní Noc vědců je Člověk a robot. VIDA! připravuje například pitvu počítače, video, kde se dozvíte, jak počítač přemýšlí, nebo podrobný návod, jak si doma vyrobit vlastního robůtka z kartáčku na zuby a z vibračního motorku do mobilu.

Do své nabídky jste zařadili také doučování. Jaký je o něj zájem a dokdy ho plánujete nabízet?

Ano, nově naši lektoři nabízejí online doučování. Snažíme se najít všechny cesty, jak být v této nelehké době užiteční. Na jaře jsme šili roušky a míchali dezinfekci. Teď zase reagujeme na to, že některým dětem distanční výuka nestačí. Často slyšíme, že látku děti nepochopily, ale napsat test nebo odevzdat úkol musí. Přitom učivo často mnohdy není snadné ani pro rodiče. My máme na poli neformálního vzdělávání zkušenosti a naši lektoři jsou schopni se v probírané látce rychle zorientovat a žákům pomoci. Doučujeme od matematiky, fyziky, chemie a biologie přes češtinu, angličtinu i němčinu až k latině či programování. Cena jedné individuální 60minutové lekce je od 200 korun. Zatím není zájem veliký, ještě se nám nepodařilo dostat informace o této nové službě k rodičům. Zájemci se můžou registrovat na našem webu.

Pořádáte také mimořádné příměstské tábory pro děti tzv. nezbytných profesí. Zaplnila se jejich kapacita? A co všechno u vás děti kromě pomoci při výuce mohou absolvovat?

Tyto mimořádné příměstské tábory u nás pořádá Lipka, školské zařízení environmentálního vzdělávání. Kromě jejich a našich lektorů se tady o děti zdravotníků, hasičů, ale třeba i řidičů tramvají starají zaměstnanci Hvězdárny a planetária Brno. Kapacita těchto skupin je 30 dětí a v současné době jsou plné. Dopoledne lektoři pomáhají s distanční výukou. Není to nic jednoduchého, protože každé z dětí má výuku jindy a úkoly se liší, jeden lektor se zvládne věnovat maximálně dvěma dětem současně. Odpoledne je volnější. Děti si u nás užívají to, co běžně nabízíme návštěvníkům – hravou expozici, programy s pokusy, science show nebo třeba populárně-vědecké 3D filmy. Lipka jim připravuje programy o přírodě a hvězdárna zase dovezla mobilní planetárium, kde si děti užily start rakety a její let třeba až k prstencům Saturnu. Také Sokol Brno I se zapojil a půjčil dětem cvičební náčiní, díky kterému vznikla ve VIDA! parádní opičí dráha.

Jaké dopady bude mít letošní covidová epidemie na VIDA! science centrum?

Pokud už letos neotevřeme, byli jsme téměř polovinu roku zavření a i další měsíce byl náš provoz významně omezený. Třeba v červnu k nám nesměly chodit školy. Přitom právě školní skupiny do naší expozice každý předchozí červen přivedly přibližně 10 tisíc žáků. Stejně tak podzim a vánoční svátky patřily v minulosti k návštěvnicky silným měsícům. Celkově tedy nebude naše letošní návštěvnost ani poloviční. To se samozřejmě odrazilo na tržbách. VIDA! je sice příspěvková organizace Jihomoravského kraje, ale její provoz je minimálně z jedné třetiny hrazen ze vstupného. Letos tedy bohužel skončíme ve ztrátě. Jak bude vypadat náš rozpočet v příštím roce, je velká neznámá. Věřím, že nás náš zřizovatel podrží. Zatím o naší práci nikdy nepochyboval. Vidí, že i když jsme zavření, snažíme se pomáhat, kde to jde. Jsme mladá instituce plná nadšenců, kteří pořád něco vymýšlejí. Jsem přesvědčený, že je naše pozice, jak na poli vzdělávání, tak v oblasti smysluplně stráveného času rodin, neotřesitelná. Stálo nás spoustu úsilí se dostat až sem a budeme se snažit i dál, aby u nás děti i dospělí mohli hravou formou objevovat, jak funguje svět kolem nás.

Na konci listopadu to bude přesně šest let, co se VIDA! otevřela. Kdybychom se ohlédli za těmi šesti roky, co byly největší úspěchy?

Obecně musím říct, že jsem nečekal, čeho všeho za tak krátkou dobu dosáhneme. Navštívil jsem desítky science center v Evropě i USA a musím říct, že naše kvalita je už naprosto srovnatelná. Konkrétní největší úspěch, přinejmenším svým rozsahem, je naše venkovní expozice. Tu jsme otevřeli loni v červnu a letos doplnili o nové exponáty. Za úspěch považuji i rozsah našeho doprovodného programu – kromě dočasných výstav nabízíme pravidelně představení s pokusy, 3D filmy, výukové programy pro školy a víkendový program pro rodiny. Kromě toho si u nás lidé několikrát do roka užívají speciální akce, jako je třeba VIDA! Roboti, Čarodějnou školu nebo Bastlfest. Získali jsme také tříletý projekt od ministerstva školství nazvaný VIDA! školám, kde vyvíjíme programy propojující formální a neformální vzdělávání. Moc pyšný jsem také na naše science show. Že jsou opravdu výjimečné, potvrdilo například vítězství v celoevropské soutěži Science me! v německém Hannoveru. Lidé k nám chodí rádi, užívají si společně strávený čas i to, že se dozvědí něco zajímavého.

Kde berete inspiraci na nové exponáty? Podle čeho je vybíráte?

Hodně se snažíme cestovat do obdobných center po světě. S tím nám pomáhá projekt Erasmus+ podporující evropskou mobilitu. Ten jsme letos získali už podruhé. Inspirace ze zahraniční je nenahraditelná. U nás má nejstarší science centrum deset let, ve světě jsou obdobná centra třeba už padesát let. Jejich zkušenosti jsou inspirativní. Teď právě dáváme dohromady nápady na mobilní exponáty, se kterými bychom mohli jezdit třeba po školách. Ty bychom si chtěli vyrobit vlastními silami. 

Co jste plánovali na letošní rok a kvůli koronavirovým omezením se nemohlo uskutečnit? A mohou se na to návštěvníci těšit v budoucnu?

Neuskutečněných akcí je hodně. Těšili jsme se například na naši expozici po setmění při akcích pro dospělé VIDA! After Dark. Ty snad uskutečníme v příštím roce. Zavírali jsme chvíli po vernisáži zdařilé výstavy (Ne)omezení, díky které si návštěvníci můžou vyzkoušet, jaký je život se zrakovým, sluchovým či pohybovým handicapem. Tu se nám snad také podaří prodloužit. Obecně naše plány závisí na tom, jaký nám Jihomoravský kraj schválí rozpočet.

V jednom z předchozích rozhovorů jste mluvil o velkých plánech, mezi které patří získat pavilon B na výstavišti. Je to stále aktuální, nebo z takových velkých plánů teď pravděpodobně v důsledku koronaviru sejde?

V tuto chvíli není jisté vůbec nic. O velkých investičních akcích, jako je koupě nového pavilonu, nyní neuvažujeme, nicméně na rozvoji VIDA! pracujeme pořád. V současné době připravujeme například společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno projekt Věda na kolech. Je nám totiž jasné, že i po otevření škol nebude možné, aby nás žáci navštěvovali stejně často jako v minulých letech. Budou dohánět učivo a strach z covidu bude trvat ještě dlouho. Když tedy nemůžou školy k nám, vydáme se my za nimi. Hvězdárna doveze mobilní planetárium, my science show a mobilní exponáty. V plánu jsou však i menší projekty. Ještě před Vánoci bychom chtěli spustit například e-shop s našimi dárkovými předměty. V budoucnu bychom chtěli prodávat i tzv. Pokusbedýnky. Rodina by si u nás koupila soupravu, ze které by si společně něco vyrobili nebo vyzkoušeli zajímavé pokusy. Hodně času nám taky zabere vytváření online obsahu. I tady je v plánu aktivity rozvíjet.