Tři velké koncerty, akce pro školáky i řadu hudebních workshopů nabízí festival Mozartovy děti, jehož 10. ročník odstartoval v Brně už ve čtvrtek 30. května. Pod hlavičkou Filharmonie Brno ve spolupráci ze ZUŠ Smetanova se koncerty odehrávají v kostele na Starém Brně, v Besedním domě, na náměstí Svobody i v Bobycentru. Více k historii festivalu i programu letošního ročníku prozradila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Jak se zrodil festival Mozartovy děti? Co bylo impulsem k jeho založení?
Festival vznikl před deseti lety z iniciativy ředitele ZUŠ Smetanova v Brně Petra Karase a tehdejšího ředitele Filharmonie Brno Davida Marečka, název Mozartovy děti tehdy vymyslela Barbara Maria Willi. V té době filharmonie pořádala pouze jeden festival, letní MHF Špilberk, a vznik projektu Mozartovy děti se jevil jako potřebný pro rozvoj edukačních aktivit. Teprve o řadu let později dostal projekt charakter talentového festivalu s jasně danou strukturou.

Kdo jsou vlastně Mozartovy děti? Jak vybíráte účastníky festivalu – na ZUŠ a konzervatoři nebo i jinak?
Mozartovy děti jsou ti nejšikovnější malí muzikanti, kteří se v daném školním roce objeví na ZUŠ v Jihomoravském kraji, každý ročník tedy vypadá obsazením jinak. Díky skvělé síti ZUŠ, která je v našem kraji nejhustší, lze každý rok vybrat nejen sólisty pro koncert s orchestrem Filharmonie Brno, ale i malé hudebníky studující hru na orchestrální nástroje, kteří se mohou po přísném výběru zapojit do společného koncertu s filharmoniky a například letos si zahrát pod taktovkou šéfdirigenta Daviese Musorgského Obrázky z výstavy.

Jak se za deset let existence festival proměnil a rozrostl?
Jasnou strukturou zahajovacího a společného závěrečného koncertu se Mozartovy děti staly festivalem velkého formátu, rozrostly se počty výchovných koncertů, hudebních dílen i vystoupení na náměstí Svobody. Například letos zde vystoupí 350 dětí.

Jak dlouho dopředu festival připravujete?
Dva velké koncerty se chystají téměř dva roky předem. S ostatními čekáme na aktuální stav malých hudebníků a jejich úspěchy v soutěžích, které jsou kritériem jejich výběru, takže tam se pružně přizpůsobujeme realitě. 

Festival slaví deset let – dá se říct, že některý z dřívějších dnešních účastníků už pokračuje i v dospělosti v hudební kariéře?
Pátrání by zabralo po deseti letech existence festivalu a s množstvím zúčastněných dětí asi hodně času. Řada z Mozartových dětí studuje na konzervatoři – například trumpetista Vojtěch Kadaňka se nyní již chystá na akademii. Dalším známým příkladem je také pianista Jakub Sládek.

Máme za sebou první Májový koncert – v čem bývá výjimečný?
Zahajovací koncert, nazývaný Májový, měl v prvních ročnících kromě důrazu na mladé hudebníky také charakter charitativní. Mám radost, že jsme se k této přidané hodnotě letos vrátili a koncert jsme věnovali ve spolupráci s Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie dárcům orgánů a jejich rodinám.

Na jaké další koncerty se můžeme těšit?
Určitě na Koncert sólistů, ale především na Závěrečný společný koncert s Filharmonií Brno, mezi jejíž řady zasedne 35 malých hudebníků. Je to neskutečný zážitek vidět hrát pohromadě zkušené profesionály a talentované děti pod taktovkou dirigentské legendy Maestra Daviese. Pro mnohé z nich je tento zážitek životní událostí, která může rozhodnout o jejich dalším profesním směřování.

V čem je kouzlo propojení mladých talentů s profesionálními muzikanty?
Děti jsou velmi pečlivě vybírány z jednotlivých ZUŠ, připravovány několik měsíců svými učiteli a poté filharmoniky. Jejich nasazení je neuvěřitelné, podporované navíc jejich rodinami a kamarády. Půvabné je vidět každý rok jiné obsazení podle toho, kolik talentů se pro jednotlivé nástroje „urodí“. Například letos to bude 7 mladých flétnistů vedle několika filharmoniků.

Jak vznikal koncert dětských sólistů?
Klíč je jednoduchý a transparentní – jsou to absolutní vítězové ústředních kol českých soutěží v daných oborech, je to tedy přehlídka největších aktuálních talentů.

Co bude náplní koncertu pro školáky?
Zde uplatňujeme podobný princip. Vzhledem k počtu vítězů soutěží se tady uplatní další talenty. Pro děti ze základních škol je to šance vidět a obdivovat své vrstevníky.

V rámci festivalu se uskuteční i workshopy – budou se týkat pouze malých hudebníků nebo festival zavítá i do škol a školek? A co na děti čeká?
Hudební dílny se odehrají ve filharmonickém Besedním domě s našimi lektorkami. Do škol a školek ale chodíme v průběhu celého roku a v rámci bohatých edukačních aktivit Filharmonie Brno.

Na jaké výjimečné talenty letošního ročníku byste ráda upozornila?
Těžko vybírat, ale za zmínku určitě stojí třeba cimbalistka Barbora Pokorná, violoncellista Jan Kovařík, saxofonistka Anna Urbaničová nebo fagotista Denis Rakus.

Co bude na programu na závěrečném koncertu?
Závěrečný koncert v Bobycentru má velmi atraktivní program – na úvod zazní v podání filharmoniků předehra k Mozartově opeře Únos ze serailu a jedna věta klavírního koncertu Josepha Haydna s absolutním vítězem Amadea Janem Schulmeistrem. Po přestávce pak zazní již zmíněné slavné Obrázky z výstavy, velkolepé a bravurní Musorgského dílo, kam přijdou filharmoniky doplnit Mozartovy děti. To vše bude řídit poprvé šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russell Davies. Určitě si tuto událost nenechejte ujít.