Ve Fakultní nemocnici Brno se za poslední týden zdvojnásobil počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Aktuálně jich je 14, řekl včera přednosta kliniky infekčních chorob Petr Husa. Podle něj jsou hospitalizovaní až na jednu výjimku neočkovaní lidé, starší, obéznější nebo mají jiné nemoci. Husa zdůraznil, že je potřeba se nechat očkovat. Pokud někdo ze starších a nemocných lidí například s cukrovkou pocítí problémy, měl by v časném stadiu přijít do nemocnice, kde může dostat lék od firmy Regeneron pro zamezení vážnějšího průběhu nemoci.

O prázdninách mívala nemocnice dva až tři hospitalizované s koronavirem. V září se ale počet zvyšuje. "V úterý jsme měli šest hospitalizovaných, nyní je jich po týdnu 14. Dva jsou na jednotce intenzivní péče," uvedl Husa. Podle něj další jednotlivci chodí denně s problémy provázejícími covid-19 do ambulancí, ale po vyšetření odcházejí domů.

Husa uvedl, že hospitalizovaní jsou většinou starší nebo obéznější lidé. "Obezita se ukázala jako jeden z nejzávažnějších ukazatelů, většinou takoví lidé končí na ARO," uvedl Husa. Jeden člověk ze současných hospitalizovaných má očkování proti covidu-19, zbytek není očkovaný. "Lidé by se měli očkovat. U lidí starších, oslabených a nemocných je to kvůli tomu, aby neměli vážný průběh, nemuseli na ARO nebo nezemřeli. U osob nad 12 let je to kvůli tomu, aby se v populaci snížil potenciál a nešířilo se to na ty, kdo jsou oslabení," řekl Husa.

Pokud někdo z lidí, kteří mají nemoci jako cukrovka, vysoký tlak nebo jsou staršího věku a dostanou covid-19, mohou si do nemocnice přijít pro lék od firmy Regeneron. Nemocnice ho má pro několik tisíc pacientů. "Podle statistik o 70 procent sníží pravděpodobnost toho, že dotyčný skončí v nemocnici s vážnějším průběhem," řekl Husa. Dodal, že lidé ale musejí přijít v časném stadiu do sedmi až 70 dní od prvních projevů.

V Jihomoravském kraji je od počátku pandemie k dnešku přes 157.000 nakažených koronvirem. Vyléčilo se přes 153.000 lidí, více než 3400 lidí s nemocí zemřelo. Zdravotníci v kraji dali lidem více než 1,3 milionu očkovacích dávek proti koronaviru. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví.