Titul živnostníka roku v kraji získala Hana Bartoníková, která se věnuje vinařství a vinařské turistice. Informoval o tom mluvčí projektu David Pavlát.

"Jsme rodina, která dlouhodobě s úctou a pokorou vzhlíží k rakouskému modelu agroturistiky, kde se vše vzájemně doplňuje, má své místo, šetrně se přistupuje k přírodě a současně je výsledkem spokojená rodina sedláka," říká Hana Bartoníková, která vybudovala malý penzion a butikové vinařství.

Porota ocenila její široký záběr, netradiční výrobu vína i přesah v podobě průvodcovství a agroturistiky. "Dává vínu příběh, jak se vyrábí víno a dovede nadchnout své zákazníky," uvedla členka poroty Věra Šidlíková z České spořitelny.

Firma BD-Tova zabodovala u poroty zejména tím, že pomáhá vrátit invalidní lidi zpět do života. Výrobce skládacích figurek a potřeb pro kreativní tvoření působí na trhu už 28 let a zaměstnává 80 invalidů. "Přistupujeme ke každému individuálně, podle jeho zdravotního hendikepu, převážně zaměstnáváme ženy, plyne to i z předmětu podnikání," uvedla jednatelka Martina Weigelová. Každý rok má novou kolekci, své produkty nabízí v sítích hypermarketů, spolupracuje se školami a školkami.

V loňském roce získala titul firma roku Frentech Aerospace, živnostníkem roku byla Lenka Břoušková z Vyškova, majitelka úspěšné prádelny a čistírny oděvů, s níž začínala ve sklepě rodinného domu.