Hvězdárna a planetárium Brno tak rozšířila svou kolekci nafukovacích modelů vesmírných těles. Podle ředitele hvězdárny Jiřího Duška je téměř jisté, že Heliosféra představuje poslední obří model, který planetárium na Kraví hoře předvádí veřejnosti.

„Náš model, který zhotovila brněnská firma Kubíček, je asi 140milionkrát menší než skutečné Slunce. Přesto je obrovský, protože má v průměru deset metrů a váží zhruba 150 kilogramů. Na jeho potisk se spotřebovaly zhruba tři litry barev,“ vypočítal ve videu na sociálních sítích Jiří Dušek.

Ostatní tělesa Sluneční soustavy – tedy Merkur, Venuše, Uran či Neptun – nejsou podle Duška tak fotogenická, nebo je jako například Jupiter či Pluto odborníci tak detailně nezmapovali, případně není možné je vyrobit, což je případ Saturnu a jeho prstenů.

Zájemci si obří oranžovou novinku prohlédnou až do 17. července a poté znovu od 4. do 11. srpna, vždy na Kraví hoře. Instalaci Heliosféry můžou ohrozit rozmary počasí, třeba nárazový vítr nebo déšť, proto pracovníci hvězdárny doporučují sledovat aktuální stav na webu či sociálních sítích.

V minulých letech hvězdárna pořídila modely Měsíce, Země a Marsu, které se staly atrakcí, často fotografovanou zejména po setmění, kdy je povrch modelu podsvícený.

Heliosféra, kterou vymysleli Pavel Karas z brněnské hvězdárny a Jan Machát a Michal Okleštěk z Visualove, představuje Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra. Na těchto vlnových délkách se totiž zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy, třeba silné erupce, tedy výtrysky žhavého plazmatu, tmavé filamenty, což jsou výrony chladnější hmoty vláknitého tvaru, nebo oblasti, z nichž sluneční vítr „vyfoukává“ materiál do okolního kosmického prostoru.

„Určitě se tam chceme jít s rodinou podívat a vyfotit si to, až to bude podsvícené. Je to moc pěkná atrakce. A když se k tomu přidá pěkný film v letním kině u hvězdárny, tak to nemá chybu,“ svěřil se zpravodajskému portálu BRŇAN Marek Jahn.

Kromě obřího modelu Slunce totiž hvězdárna láká na další program: například ve středu 13. července je od půl deváté večer na Kraví hoře připravené setkání majitelů světelných mečů. A každý den až do neděle hraje před budovou planetária letní kino. Projekce začínají vždy ve 21.30 hodin a diváci se mohou těšit na snímky jako Hvězdná brána, Spider-Man: Bez domova či Matrix Reloaded.

K cestě na Kraví horu doporučují pracovníci planetária využít MHD. Kdo přijede autem, může zaparkovat na odstavné ploše za hřištěm Draken.