Ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík se v tajném hlasování celostátního výboru minulý týden v úterý postavil za setrvání Mariana Jurečky na pozici předsedy lidovců i ministra práce a sociálních věcí. Hladík to řekl na tiskové konferenci jihomoravských lidovců v Brně. Hejtman Jan Grolich u kauzy předsedy své strany vnímá velkou chybu v komunikaci, řekl novinářům.

Bude volební sjezd už na jaře?

Hladík neodmítá návrh budějovických lidovců, kteří chtějí dřívější termín volebního sjezdu nyní plánovaného na říjen. Dovede si představit i jarní termín, jasně se nevyslovil ani pro jeden z nich. Termín podle něj vzejde z debaty širšího vedení strany a následného hlasování. Grolich se domnívá, že většina rozhodujících politiků v celostátním výboru bude držet rozhodnutí sjezd uspořádat na podzim.

Pro Hladíka je Jurečkova aféra uzavřená

Z Hladíkovy argumentace vyplynulo, že Jurečkova kauza s vánočním večírkem na ministerstvu 21. prosince v době, kdy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy střílel masový vrah, je pro něj uzavřenou záležitostí. Jurečka o své účasti téměř tři týdny mlžil, až poté ji přiznal a omluvil se. „Jednalo se o lidskou chybu, kterou si uvědomil a omluvil se za ni. Nesouvisí ani s řízením strany, ani s řízením ministerstva. Na jeho hlavu se teď snáší kritika za kde co, ale to je rys české politiky,“ řekl Hladík.

Hejtman je k šéfovi lidovců přísnější

Grolich následnou Jurečkovu komunikaci vnímá jako hlavní chybu celé kauzy. „Že byl pan ministr na večírku, stát se to může, byť to samozřejmě není dobře. Hlavně ale není dobře to, že v prvních vyjádřeních byly jakési nesrovnalosti. Myslím, že se situace dala vyřešit jedním přesným vyjádřením hned na začátku,“ uvedl.

O termínu sjezdu můžeme diskutovat, řekl ministr životního prostředí

Podle českobudějovických lidovců vrhá kauza na stranu špatné světlo, proto by chtěli sjezd co nejdřív, a nikoliv až v říjnu. „O termínu můžeme diskutovat. Musíme navolit nové delegáty a určitě sjezd na jaře být může. Bylo by vhodné svolat širší vedení strany, abychom se o termínu pobavili. Jsme demokratická strana a rozhodne přístup jednotlivých regionů a uvidíme, jestli názor z Českých Budějovic bude většinový či menšinový,“ řekl Hladík. Zdůraznil, že každopádně musí jít o sjezd řádný, který zvolí nové či staronové předsednictvo, jež dovede stranu ke sněmovním volbám v roce 2025.

Oba termíny mají své výhody

Kladem podzimního termínu je podle něj to, že je možné vyhodnocovat evropské, krajské a senátní volby, které se letos uskuteční a které mohou vynést některé méně známé politiky vzhůru a bude možnost jejich výsledky vyhodnotit. Naopak jarní termín by dával delší čas novému předsednictvu s ohledem na sněmovní volby.

Zvažoval by kandidaturu na předsedu strany

V neděli Hladík v TV Nova uvedl, že pokud by Jurečka znovu nekandidoval na předsedu, zvažoval by vlastní kandidaturu. Se současným předsedou se o tom však ještě nebavili. „Spíš jsem reagoval na otázku, co by kdyby,“ dodal ministr životního prostředí. V pořadu také uvedl, že po příštím sjezdu bude správný čas pustit mladší členy i do vedení strany.

Hladík je v KDU-ČSL už čtrnáctý rok

Hladíkovi je 39 let, členem strany je od roku 2010. Tehdy se stal radním v městské části Brno-sever, později působil v Radě města Brna, v roce 2018 byl brněnským lídrem lidovců v komunálních volbách a ministrem životního prostředí se stal loni v lednu. Grolich uvedl, že s Hladíkem o úvahách týkajících se funkce předsedy zatím nemluvil. „Určitě se o tom ale pobavíme, jak se uvidíme osobně. Já letos kandiduji na hejtmana a soustředím se hlavně na krajské dění,“ odpověděl Grolich na dotaz, zda nemá zájem o vedoucí funkce ve straně.