Hýlom, hálom! Typické zvolání se ozývalo při nedělní Jízdě králů, která vyšperkovala slavnosti Slovácký rokKyjově na Hodonínsku. Královskou družinu ze Skoronic tvořilo 29 jezdců v krojích a v dívčím kroji oblečený král, jehož pusu tradičně zamkla růže. Jízda králů, zapsaná už dvanáct let v UNESCO, patřila k nejatraktivnějším bodům Slováckého roku, který ukončilo podvečerní kácení máje. Kyjov přitom od pátku, kdy se navečer začínalo stavěním máje, zaplnily davy lidí.

V krojovaném průvodu šlo 4000 lidí z regionu

Tisíce diváků přitom do centra slováckého města dorazily už v sobotu odpoledne, kdy městem prošel krojovaný průvod. „V něm bylo kolem čtyř tisíc lidí. Do průvodu se zapojilo šestačtyřicet obcí z Kyjovska a blízkého regionu. Je to srdeční záležitost patriotů a počtem účastníků určitě patří k největším v Evropě,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí festivalu Filip Zdražil s tím, že krojovaný průvod je spolu s Jízdou králů jedním z pilířů slavností. Ty se v Kyjově odehrávají jednou za čtyři roky.

Koně vybírali na jihu Moravy i ve Zlínském kraji

Krojovaní jezdci ze Skoronic, kteří doprovázeli a chránili krále, se v centru města začali řadit krátce po desáté hodině dopoledne. V čele jel devětačtyřicetiletý praporečník Pavel Ingr na kobylce Any. „Koně jsme vybírali z celé jižní Moravy i ze Zlínského kraje,“ upřesnil muž. Podle Zdražila objeli organizátoři Slováckého roku několik desítek stájí, aby vybrali správné koně. Ti museli být klidní a zvládnout přítomnost dalších zvířat a velkého množství diváků.

Pro ministra Baxu tu máme obvyklou taxu!

V té chvíli se už totiž prostor za kovovými zábranami na sluncem zalitém Masarykově náměstí zaplnil zvědavci. Kolem nich půl hodiny před jedenáctou projel předvoj pěti jezdců, aby před radnicí požádali starostu města Františka Lukla o souhlas s jízdou, během níž vybírali příspěvky pro skoronickou chasu, která letos krále doprovázela. O závdavek si přitom řekli i přítomným politikům. „A pro ministra kultury Baxu tu máme obvyklou taxu!“ řekl si o pětistovku jeden z jezdců. Další pak ve veršovaných zvoláních přidal šťouchanec do přítomného náměstka hejtmana pro dopravu Jiřího Crhy: „Lidé sa tu v Kyjově ptají dvakrát týdně, kdy už konečně povede pěkná dálnica až do Vídně!“ sklidil jezdec smích publika.

Před radnicí krále neviděli

Starosta jezdce pohostil vínem a koláčky a družina pěti jezdců se pak vydala zpět ke králi. Ten se však divákům před radnicí neukázal, protože s dvěma pobočníky ozbrojenými šavlemi projel špalírem kvůli bezpečnosti po zkrácené trase. Královský průvod se spojil u kostela a pokračoval dál do města. Jeho bezpečnost zajišťovali policisté a pracovníci hlídací služby.

Padne návštěvnický rekord?

Zájem diváků, kteří za vstupenku na Jízdu králů zaplatili stokorunu, byl totiž velký a mnozí se rychle přesouvali právě od radnice ke kostelu, aby aspoň na chvíli zahlédli chlapce převlečeného za dívku. „Na většinu programu Slováckého roku je vstup zdarma. Některé podvečerní pořady a také třeba Jízda králů jsou zpoplatněny, takže počty návštěvníků nebo jejich kvalifikovaný odhad budeme znát až po slavnostech z dat mobilních operátorů. Nicméně pokud se na to podíváme z nadhledu z výšky, tak v centru Kyjova mohlo být od pátku asi 30 tisíc lidí. To je stejný počet jako před čtyřmi roky a byl to tehdy rekord,“ dodal Filip Zdražil.