Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila brněnskému výrobci ochranných pomůcek Respilon dvě pokuty v celkové výši 210.000 korun. Jedna padla za nedostatečné informování o možnosti reklamace a druhá za chybějící prohlášení o shodě i návod. Informaci serveru novinky.cz o pokutě ČTK potvrdil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Výkonná ředitelka firmy Jana Zimová sdělila, že firma vše napravila, ale s některými závěry ČOI nesouhlasí.
"Pokutu ve výši 10.000 korun inspekce firmě uložila za to, že na e-shopu spotřebitele řádně neinformovala o rozsahu uplatnění práva z vadného plnění, tedy reklamace," uvedl Fröhlich. Druhý příkaz s pokutou 200.000 Kč dostala firma za porušení zákona o posuzování shody stanovených výrobků při dodávání na trh a zákona o technických požadavcích na výrobky.
"Jako výrobce společnost prokazatelně u dvou druhů ochranných prostředků, filtračních polomasek, nevypracovala prohlášení o shodě, CE, a nevybavila výrobky všemi potřebnými informacemi. Dále inspekce uložila pokutu za to, že společnost distribuovala osobní ochranné prostředky, nákrčníky, bez značky CE, nepřiložila k nim prohlášení o shodě, návod a další potřebné informace jako účinnost, třída ochrany, doba použitelnosti a podobně," dodal Fröhlich. Obě pokuty nabyly právní moci 13. října.
"Ukazuje se, že legislativa a normy jsou v mnoha ohledech přežité a nedopovídají kvalitativní úrovni ani parametrům nových produktů. Přesto jsme vždy výklad ČOI respektovali a snažíme se dodržet platnou legislativu," konstatovala v reakci Zimová.
Prohlášení výrobce o shodě s požadavky EU chybělo podle ČOI u dvou druhů prostředků. "Prohlášení vypracováno bylo, ale neúmyslně jsme pochybili v tom, že prohlášení uvádělo číslo normy pro zdravotnické prostředky a nikoli pro osobní ochranné prostředky (OOP). Tudíž inspekce konstatovala, jako bychom prohlášení neměli vypracované vůbec. Na obalech výrobku jsme měli uvedený odkaz na internetovou stránku, kde bylo prohlášení k nahlédnutí. Bohužel při změnách ve struktuře stránek jsme toto nepromítli do změny odkazu na obalu výrobku," sdělila Zimová.
U nákrčníků R-Shield inspekce firmě vytkla, že kvůli výrazu "chrání" jej může spotřebitel považovat za ochranný prostředek a měl by mít dokumentaci pro tuto kategorii. "Nákrčník R-Shield není konstruován jako OOP, ale jako stylový módní doplněk, který má v oblasti nosu a úst všitou nanovlákennou membránu zachycující až 99,9 procent patogenů. Záchyt stvrdilo testování renomované americké laboratoře Nelson Labs. Doložení Prohlášení o shodě nebylo dle našeho názoru oprávněné," dodala Zimová. Přesto firma upravila popis výrobku i formulaci v podmínkách reklamace.
Respilon od léta vyrábí v brněnském Technologickém parku respirátory. Zatím funguje jedna linka, do konce měsíce se má rozjet druhá. Společnost dřív vyráběla v Číně, po začátku koronavirové pandemie se ale ke svým výrobkům nedostala. Vázla i distribuce z výroby v Turecku. Firma proto musela řadu objednávek zrušit a vracet peníze. Po dohodě zrušila i objednávku od českého státu. Respilon se na jaře dostal také do sporu s Vysokým učením technickým kvůli autorským právům a dobrému jménu.