Karase stříbřitého podle zoologa Antonína Krásy ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras někdo do nádrže vysadil zřejmě v loňském roce. „Sleduji živočichy v různých krasových lokalitách a před pár lety jsem v rudické nádrži objevil akvarijní rybky živorodky, které tam někdo vypustil. Ty zde přitom přežily minimálně jednu zimu, což bylo velmi unikátní. Tuto mikropopulaci živorodek už ale bohužel stihli karasi stříbřití zcela zlikvidovat,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN zoolog Krása.

Přidáním karase stříbřitého však neznámý chovatel udělal medvědí službu i dalším živočichům. „Tento druh se totiž velmi rychle množí a je problémem pro většinu ostatních tvorů. V nádrži se přitom rozmnožuje nejméně pět druhů obojživelníků, mezi nimi i krásní čolci obecní, které při výlovu obdivovaly přihlížející děti. A právě kvůli obojživelníkům bylo nutné tyto karasy stříbřité odstranit,“ uvedl Antonín Krása.

Karas stříbřitý je robustní kaprovitá ryba a všežravec, který se volně vyskytuje v tuzemských vodách. Po celém světě žije v pomalu proudících vodách, rybnících, slepých ramenech řek a zaplavených pískových dolech. V Evropě jde o invazivní rybí druh.

V nádrži byly podle Krásy stovky karasů stříbřitých. „Kromě nich jsme tam objevili i desítky kusů karase obecného, který je menší a na většině území nejen chráněné krajinné oblasti rychle mizí. Proto ho chceme využít ve spolupráci s univerzitními vědci, rybáři a dalšími odborníky k záchrannému chovu,“ vysvětlil zoolog.

„Pokud se někde objeví karas stříbřitý, tak to karas obecný odskáče obvykle jako první. Invazivní druh je totiž oboupohlavní a dokáže se vytřít s jinou podobnou rybou. Navíc často dorůstá velikosti kapra, tedy klidně až pětačtyřicet centimetrů, a dokáže vyhubit ostatní druhy ryb,“ potvrdil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda blanenské organizace Moravského rybářského svazu Martin Sklář.

Ochránci přírody a rybáři při výlovu ovšem narazili i na další druhy ryb, mezi nimi násadu candáta, kterou v nádrži nechali. „Za provedení výlovu děkujeme rybářům a obci Rudice, která nám ho umožnila. A místní občany prosíme, aby do nádrže ryby nevysazovali, protože právě bez nich bude mnohem zajímavější,“ dodal na sociální síti Krása.