fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Jak to bude o prázdninách? Brněnská přehrada má mírně horší vodu, zatím se v ní dá ještě koupat.

Voda v Brněnské přehradě má mírně zhoršené vlastnosti, stále je ale vhodná ke koupání. Horší kvalitu má i voda v nádrži Výrovice na Znojemsku, rekreace v ní je ale také možná. Vyplývá to z měření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.
hriste

Foto:

sinice.eu

Vodu s mírně zhoršenými vlastnostmi zjistili hygienici na Brněnské přehradě na všech pěti sledovaných koupalištích, a to v Rakovci, Rokli, Osadě, Kozí horce i Sokolském koupališti. Voda může být kalná nebo třeba cítit rybinou. Ředitel odboru hygieny obecné a komunální jihomoravské hygienické stanice Miroslav Staněk už dříve ČTK řekl, že se lze koupat i ve vodě se zhoršenou kvalitou, aniž lidem způsobí problémy. Pouze citliví jedinci mohou mít například vyrážku nebo zánět spojivek.

Voda vhodná ke koupání je v Letovicích nebo Palavě a rybníku Suchý na Blanensku, na Vranovské přehradě či ve Vémyslicích a Banticích na Znojemsku. Voda je v pořádku také v Nových Mlýnech na Břeclavsku, Lulči na Vyškovsku, Kovalovicích na Brněnsku, v Bohuslavicích a Lučině na Hodonínsku a také v přírodním koupacím biotopu v Brně-jihu nebo v jezírku Wellness Infinit Maximus v Brně.

Hygienici u vytipovaných koupališť zkoumají vodu nejméně jednou za měsíc, u některých i vícekrát a někde dělají měření i jiné subjekty. Brněnskou přehradu například hlídá Povodí Moravy. Sleduje teplotu vody a čistotu.

Rekreanti zjištěné údaje najdou na informačních tabulích na koupalištích. Z nich pak mohou vyčíst, jestli je voda vhodná ke koupání, má zhoršené podmínky, je nevhodná, nebo je dokonce nebezpečná. Kvalitu vody ovlivňuje například počasí. Zatímco na počátku léta bývají podmínky většinou dobré, postupem času se mohou vlivem horka přemnožit sinice a voda nemusí být vhodná ke koupání.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT