Ředitelka brněnského Turistického informačního centra (TIC) Jana Janulíková věří, že prohlídky uspořádané díky otevřenému přístupu společnosti Veletrhy Brno si své zájemce najdou v řadách Brňanů i návštěvníků města.

„Málokdo si při návštěvě výstaviště stihne kromě exponátů pořádně prohlédnout všechny pavilony včetně těch nejstarších. Na výstavišti je přitom spousta zajímavých věcí k vidění i v době mimo veletrhy a mnohá zákoutí historických budov překvapí i toho, kdo si myslí, že už zná celý rozlehlý areál jako svoje boty,” uvedla architektka Veletrhů Brno Lenka Štěpánková.

Prohlídky nazvané Brněnské výstaviště od Áčka po Zetko, které se poprvé odehrají 30. dubna, seznámí zájemce se základními informacemi, historií a stavebním vývojem výstaviště. Bezbariérová terasa je vedena pouze v exteriéru mezi pavilony a je možné ji absolvovat i s kočárkem nebo se psem.

Brněnské výstaviště pro fajnšmekry zavede návštěvníky do koutů, které nejsou běžně přístupné, například do Králíkova divadla, na střešní terasu vyhlídkové budovy nebo na věž pavilonu G. Specialitou pro aktivní jedince bude běžecká trasa po výstavišti. První termín Running Tour je 12. dubna, další pak 26. dubna, 31. května a 14. června.

„Trochu těžší téma pak přinášejí dvě nové trasy městem se souhrnným názvem Stezky třetího odboje, které vznikly ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Občanským sdružením Paměť, a přenesou nás do období let 1948–1989,” uvedla Janulíková.

Tematický okruh Stezky třetího odboje je přístupný na webu, ale nyní si lidé mohou místa spojená s odbojem vůči represím katolické církve v 50. letech připomenout přímo v ulicích Brna. „Druhou stezkou pod názvem Pryč s okupanty se vrátíme do srpna 1968 a povíme si o tom, jak probíhala okupace města a jak na ni reagovali jeho obyvatelé,“ dodala Janulíková.

V jarním cyklu prohlídek města je připraveno celkem 20 různých témat. Kromě výše zmíněných vyrazí nejen milovníci pěnivého moku V předvečer Zeleného čtvrtku za brněnskými pivovary!, kde průvodce nabídne pohled na dějiny brněnského pivovarnictví, nebo obejdou Brněnské kavárny – současné i zmizelé.

„Na Den matek nás čekají prohlídky Za vším hledej ženu a taky Procházka Brnem pro děti a jejich maminky a babičky. Pro rodiny s dětmi je, kromě oblíbených Brněnských pověstí, dále připravena prohlídka Jak se brněnský drak chtěl stát Sokolem,“ uvedla mluvčí TIC Brrno Adéla Nováková.

Kompletní seznam autentických prohlídek najdou zájemci na webu autenticke-prohlidky-brno.cz, kde zakoupí i vstupenky, pro které si také mohou přijít osobně do infocenter na Radnické 8 a Panenské 1.