Profesor Jiří Klemeš, který působí na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, patří mezi jedno procento nejcitovanějších vědců na světě. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí fakulty Iveta Hovorková.

Prestižní žebříček Highly Cited Researchers pro rok 2020 zveřejnila společnost Clarivate. Mezi více než šesti tisíci jmény ze šedesátky zemí je na seznamu spolu s Klemešem dalších 9 českých výzkumníků. Profesor Jiří Klemeš se v žebříčku poprvé objevil už v roce 2018.

Profesor Jiří Klemeš má bohaté zahraniční zkušenosti, léta strávil na univerzitách ve Velké Británii, v Maďarsku nebo v Číně. Uznávaný vědec se vrátil na svoji českou alma mater v roce 2017, aby zde vedl tým Laboratoře integrace procesů pro trvalou udržitelnost (zkráceně SPIL). Výzkum zaměřený na trvalou udržitelnost probíhá na strojní fakultě VUT ve vědeckém centru NETME. „Náš výzkum reaguje na alarmující čísla hodnot skleníkových plynů a řeší naléhavý problém nutnosti snižování skleníkových plynů a také dalších emisí. Našim hlavním cílem je dosáhnout unikátních a prakticky využitelných poznatků, které přispějí k řešení zvýšení účinnosti procesního a energetického průmyslu,“ vysvětlil už dříve Klemeš.

I díky mezinárodnímu renomé profesora Klemeše získala velkou pozornost také odborná konference SPIL, kterou jeho tým už 4. rokem pořádá a která začala ve středu a pokračuje až do pátku 20. listopadu. I když se letošní ročník s ohledem na epidemickou situaci odehrává online, přilákal vědce z celého světa. „Máme 309 registrovaných účastníků z 55 zemí a velice prestižních pracovišť, například z Oxfordské univerzity. Jsem přesvědčen, že tato konference přispěje k dalšímu zvýšení mezinárodního renomé naší fakulty i celého VUT,“ věří Klemeš.

Společnost Clarivate vydává žebříček nejcitovanějších vědců každoročně. Letos se v něm objevilo 6 167 jmen výzkumníků z celého světa. Clarivate pro účely své analýzy rozeznává 21 základních vědeckých oborů a poslední dva roky přibyla do seznamu nejcitovanějších vědců také kategorie „cross-field performance“ pro výzkumníky s mimořádným dopadem na vědecké poznání i mimo vlastní obor studia. Analytici vybírají z databáze Web of Science 1 % nejcitovanějších vědeckých článků v jednotlivých oborech za posledních deset let. Právě horní procento nejcitovanějších prací lze podle autorů žebříčku interpretovat jako známku toho, že daný vědecký příspěvek má mimořádný vliv.

V seznamu nejcitovanějších vědců pro rok 2020 se objevuje také 26 laureátů Nobelových cen. V mezinárodním srovnání byly zdaleka nejúspěšnější Spojené státy americké, z celého seznamu zde působí 2 650 vědců (tedy 41,5 % oceněných). Na druhém místě se se 770 výzkumníky (12,1 % oceněných) umístila Čína. Mezi institucemi má na seznamu nejvíce vědců Harvard University. V žebříčku pro rok 2020 najdeme také 10 výzkumníků, kteří náleží k české výzkumné instituci.