Jednodušší rezidentní parkování v Brně? Od září…

Brno bude nově rozdělené do tří zón, systém rezidentního parkování se zjednoduší a bude platit pouze v pracovních dnech.

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Výše poplatků bude v každé zóně jednotná. Vedení města představilo novou koncepci, která by měla začít fungovat od 1. září a měla by se postupně rozšiřovat i do dalších částí města.

Nová koncepce je reakcí na systém spuštěný loni 1. září předchozím vedením města. Dodnes není technicky funkční, měl by být od 1. dubna. Kamery, které měly snímat vjezdy do historického centra, mají být funkční od letošního 1. září.

Město bude nově rozdělené do tří zón. Zóna A je historické centrum, B je širší centrum ohraničené zhruba ulicemi Šumavská, Hrnčířská, Pionýrská, Drobného, Traubova, Francouzská, Hvězdová, Soudní, Cejl, Vlhká, Rumiště, Úzká, Uhelná, Poříčí, Křížová, Mendlovo náměstí, Úvoz a Veveří. Zóna C je zbytek města. "V zónách B a C jsme vymezili dílčí zóny a zůstane zachovaný systém květinky," řekl Kratochvíl. To znamená, že rezident či abonent bude moct na svoji kartu bezplatně parkovat pouze ve své a bezprostředně sousedící zóně.

Ceny za rezidentní či abonentské karty se proti minulosti snižují. Rezident zaplatí za první auto 200 korun, za druhé 8000 a za každé další 12.000 korun ročně. Abonent, tedy majitel provozovny, zaplatí za první auto 4000 korun, za každé další 18.000. Rezidenti budou mít možnost získat 200 hodin pro návštěvy v zónách A a B a 100 hodin v zóně C. Další hodiny si mohou dokoupit.

Sjednocené je i hodinové parkovné pro návštěvníky. V historickém centru bude první půlhodina parkování zdarma, každá další hodina bude stát 40 korun. "Pracujeme také na úpravě režimu vjezdu do historického centra. Aby se obnovily bariéry vjezdu do pěší zóny, není možné jí projíždět. Jednáme také o omezení času pro zásobování. Naopak by mělo být možné vjíždět do okrajových zón historického centra. Chtěl bych, aby změna režimu časově korespondovala s novým systémem rezidentního parkování, ale je otázka, zda se to stihne," řekl Kratochvíl.

V prstenci okolo centra bude první hodina zdarma a každá další 30 korun. V ostatních částech města se bude platit pouze od odpoledních 17:00 do ranních 6:00 za hodinu 20 korun, první hodina bude zdarma. Do zóny B bude také možné koupit si parkovací oprávnění pro hodiny od 6:00 do 17:00 za 400 korun týdně, za 1200 měsíčně či za 12.000 ročně. Platit mohou lidé v parkovacích automatech, SMS zprávou či v mobilní aplikaci.