Jihomoravská koalice Pirátů a STAN dá do kampaně 2,7 milionu

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých v Jihomoravském kraji dá do kampaně 2,7 milionu korun. Koalice vystupuje pod heslem "Vrátíme zemi budoucnost". Hlavními tématy jsou zdravá krajina, snížení byrokracie, ale koalice se chce věnovat i prevenci rizikového návykového chování a také v některých případech zkrátit trestní sazby.

Rozpočet kampaně na jižní Moravě je nyní 2,7 milionu korun. "Možná to půjde o něco nahoru, zhruba tak o milion. V kampani pojedeme outdoor, on-line PR, ale nejsilnější část kampaně bude kontaktní kampaň, setkávání se a vysvětlování programu z očí do očí. Samozřejmě v rámci toho, co nám dovolí covid," uvedl volební lídr a poslanec Radek Holomčík (Piráti)..

Věnuje se oblasti životního prostředí. "Ke zdravé krajině se nedá probuzerovat. Chceme snížit byrokracii a spolupracovat se zemědělci a lesníky. Podpoříme poradenství, digitalizaci, výzkum," uvedl Holomčík. Podle něj je potřeba podporovat lokální zpracovatelství, české biopotraviny ve veřejném stravování i pěstování lukrativních plodin. "Patří mezi ně třeba technické konopí. Důležitá je i podpora dřeva jako obnovitelné suroviny," poznamenal Holomčík.

Piráti se chtějí zaměřit i na témata vody a odpadů. "Budeme se věnovat otázce sucha, povodní i nedostatku pitné vody. Měla by se rozšířit podpora recyklace vody a jejího využití. Je také potřeba lépe rozdělit kompetence ministerstev životního prostředí a zemědělství, aby nedocházelo k tomu, že ministerstva stojí proti sobě, i když by měla stát společně," uvedla dvojka kandidátky Jana Krutáková (STAN).

Trojkou je poslanec Tomáš Vymazal (Piráti). "Chtěl bych se věnovat dvěma oblastem. První je prevence rizikového návykového chování, péče o duševní zdraví, prevence na školách a spadá tam i dlouhodobá snaha o regulovanou legalizaci a zdanění konopí. Druhá oblast je zlepšení trestního řízení ve všech jeho oblastech zejména ve výkonu trestu," uvedl Vymazal. Podle něj je v ČR z 80 procent recidiva. "Přitom máme nejdelší trestní sazby v Evropě. V některých případech bychom zkrátili trestní sazby. Například pokud je stejná sazba za pěstování konopí jako za znásilnění dítěte, tak je to špatné," řekl Vymazal. Jako další příklad uvedl například tresty za dopravní nehody pod vlivem alkoholu. Piráti uvádějí, že trest je potřeba, ale mohou být i alternativní tresty jako domácí vězení nebo otevřené věznice.

Mezi další témata patří kybernetická bezpečnost a zavedení bezpečného chování na internetu do osnov škol, nový občanský soudní řád, práce na stavebním zákonu, ale také například odborná způsobilost u kandidátů do rad veřejnoprávních médií.

 

Zdroj: 
čtk