Přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji mají vodu vhodnou ke koupání. Kvalita vody se mírně zhoršila ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku, i tam je však vhodná na koupání. Vyplývá to z webu krajské hygienické stanice. Hygienici sledují přes 20 přírodních koupališť, která jsou nejvíce navštěvovaná. Někde provádějí měření sami, jinde jim výsledky posílají provozovatelé koupališť nebo jiné organizace.
Lidé najdou záznamy na cedulích, podle kterých zjistí, jestli je voda vhodná ke koupání, má horší kvalitu, je nevhodná ke koupání nebo dokonce nebezpečná. Zkraje léta bývá kvalita vody zpravidla dobrá, časem může jakost ale zhoršit počasí, jako například déšť nebo horko, kvůli kterému se množí sinice.
Vhodnou vodu má na Blanensku rybník Suchý i vodní nádrže Letovice a Palava, v Brně přírodní biotop Brno-jih, jezírko Wellness Infinit Maximus a vhodná voda je i na přehradě na všech koupalištích, a to Kozí horka, Rakovec, Rokle, Osada a Sokolské koupaliště.
Bez problémů je voda i v Kovalovicích a Oslavanech na Brněnsku, na Nových Mlýnech i Janičově vrchu v Mikulově na Břeclavsku, v Bohuslavicích a na Lučině na Hodonínsku, v Lulči na Vyškovsku a ve Vémyslicích, Banticích či na Vranovské přehradě na Znojemsku. Voda označená hygieniky jako vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi je i ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku.