„Byli jsme rádi, že jsme se po dlouhé době během víkendu dostali pod hranici 300 událostí za den a doufali, že už bude lépe. Bohužel pondělí ukázalo pravý opak, operační středisko přijalo rekordních 779 hovorů. Výjezdové týmy realizovaly celkem 383 akcí a ve 131 případech byl důvodem zaměstnání záchranky COVID,“ popsala Bothová.

Podle mluvčí jsou tato čísla nejvyšší za celou dobu existence organizace, nyní totiž překonali záchranáři rekord z roku 2021, kdy měli 350 výjezdů.

„Tak obrovské zatížení ZZS se podařilo zvládnout pouze za cenu přidání do provozu pěti výjezdových týmů v kraji a posílení operačního střediska. Od zítřejšího dne budeme posíleni o šestou výjezdovou skupinu nad rámec běžného provozu. Situace je velice vážná, nárůst počtu nemocných, a to i těch v těžkém stavu, je enormní a jsme na hranici technických možností tuto situaci zvládnout,“ dodala Bothová.

Záchranáři, operátoři, lékaři, všichni jsou pod obrovským pracovním a psychickým tlakem. Narůstají nejen volání, výjezdy, ale i agresivita lidí. Umísťování pacientů do přeplněných nemocnic je i přes snahu zdravotnických zařízení stále náročnější a vyžaduje spoustu úsilí. Stoupá i počet překladů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními z důvodu mnohdy vyčerpané kapacity.

„Záchranná služba je zde k poskytnutí pomoci lidem v ohrožení života. Zvažte prosím, zda opravdu potřebujete naši pomoc. Při takovémto vytížení už nemáme rezervy a jsme na stropu našich kapacit. Jakýmkoliv nadužitím systému zabíráte místo někomu, kdo bude pomoc opravdu potřebovat. Buďte prosím všichni ohleduplní a pomozte nám. Nikdo z nás nechce být v situaci, kdy budou muset zbytečně umírat lidé,“ vyzvala veřejnost Bothová.

Podle ní je situace vážná a nárůst počtu nemocných i lidí v těžkém stavu je enormní. "Jsme na hranici technických možností tuto situaci zvládnout. Záchranáři, operátoři, lékaři, všichni jsou pod obrovským pracovním a psychickým tlakem. Narůstají nejen volání, výjezdy, ale i agresivita lidí. Umísťování pacientů do přeplněných nemocnic je i přes snahu zdravotnických zařízení stále náročnější a vyžaduje spoustu úsilí," uvedla mluvčí.

Podle ní stoupá i počet překládání pacientů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními z důvodu mnohdy vyčerpané kapacity. Záchranka proto prosí lidi, aby zvážili, zda opravdu potřebují jejich pomoc. "Při takovémto vytížení už nemáme rezervy a jsme na stropu našich kapacit. Jakýmkoliv nadužitím systému se zabírá místo někomu, kdo bude pomoc opravdu potřebovat. Proto prosíme všechny, aby byli ohleduplní a pomohli nám. Nikdo z nás nechce být v situaci, kdy budou muset zbytečně umírat lidé," uzavřela Bothová.