Obce na jižní Moravě mohou žádat o krajské peníze z dotací na regionální rozvoj dříve. Pro rok 2024 se posouvají termíny tak, aby samosprávy s penězi mohly nakládat už v dubnu či květnu. Dosavadním problémem bylo, že je získaly třeba až v říjnu, uvedl krajský zastupitel a předseda výboru pro regionální rozvoj Radomír Pavlíček (STAN). Na dotace by také mělo být vyčleněno více peněz.

Sběr žádostí o dotace ukončí 8. ledna

„Dlouholetým problémem bylo, že dotace schvalovalo až červnové zastupitelstvo a obce měly peníze v září, někdy až v říjnu. Což je v případě, kdy mají dělat nějakou investici, hodně pozdě. Letos jsou všechny termíny posunuté, sběr žádostí bude ukončen už 8. ledna a o přidělení dotací bude rozhodnuto do konce února. Starostové na to sice mají kratší dobu, ale peníze zase dostanou i o několik měsíců dřív,“ sdělil Pavlíček.

Obce získají maximálně čtvrt milionu korun

Další změnou je, že obce budou žádosti o dotace vyplňovat a podávat převážně elektronicky, výjimečně je to možné v listinné podobě. Kraj si od toho slibuje kromě jiného úsporu místa ve skladovacích prostorech. Novinkou je, že dotační titul zvýhodní rekonstrukci obecních úřadů. „Žádným jiným způsobem to není podporované a víme i ze setkání starostů, že to potřebují. I s ohledem na energetickou náročnost budov. Obce mohou získat maximálně 250 tisíc korun, což činí 50 procent nákladů. Je to tedy spíše na menší rekonstrukce,“ řekl Pavlíček.

Příští rok bude peněz víc

Pro příští rok by také měla vzrůst částka na tyto dotace. Návrh rozpočtu počítá s 65 miliony korun, loni to bylo 54 milionů. Rozpočet ale ještě musí schválit krajští zastupitelé. „O zvýšení prostředků jsme usilovali opravdu silně. Už jen inflační efekty obcím jejich záměry značně podražují,“ doplnil Pavlíček, jenž je zároveň starostou Železného na Brněnsku.