Jihomoravský kraj by si mohl díky nové podobě pravidel přerozdělování daní mezi státem a regiony ročně polepšit o 1,6 miliardy korun. Úpravu pravidel dnes většinově schválili hejtmani na zasedání Asociace krajů v Praze. Jihomoravský kraj byl jedním z šesti krajů, které návrh změny rozpočtového určení daní prosazovaly. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes změnu v tiskové zprávě označil za zlomový bod a průlomové usnesení hejtmanů. Návrh by měla na základě předchozí dohody s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) nyní posoudit vláda.

Zákon o rozpočtovém určení daní upravuje způsob, jakým stát rozděluje vybrané daně mezi státní rozpočet a rozpočty krajů, měst a obcí. Šest krajů usilovalo od loňského roku o to, aby se podíl regionů na sdílených daních zvýšil z 9,78 procenta na 10,8135 procenta. Změnu mají doznat i kritéria přerozdělení vybraných peněz mezi jednotlivé kraje. „Pokud návrh projde schvalovacím procesem, Jihomoravský kraj v roce 2025 vstoupí do nové éry financování,“ uvedl Grolich.

V roce 2025 by měl získat o 1,2 miliardy korun více než loni, v roce 2026 o 1,4 miliardy korun a od roku 2027 vedení kraje očekává, že rozpočet v porovnání s rokem 2023 vzroste o 1,6 miliardy korun

Podle nového modelu by od příštího roku měl stát trvale přidat do rozpočtů krajů čtyři miliardy korun, které se doposud rozdělovaly skrze Státní fond dopravní infrastruktury. Součástí materiálu je také postupný nárůst příjmů krajů ze státního rozpočtu o dvě miliardy korun v následujících třech letech. „Peníze navíc investujeme hlavně do silnic, protože tady kvůli dlouhodobému podfinancování našeho kraje máme největší dluh,“ dodal hejtman.

Stanjura ve Sněmovně koncem ledna uvedl, že je po většinové dohodě mezi kraji připravený změnu předložit kabinetu

Mohla by tak být schválená ještě před podzimními krajskými volbami. Podle dřívějšího vyjádření Stanjury chce kabinet na návrhu pracovat tak, aby nový způsob rozdělení daní mohl začít fungovat od roku 2025, nebo 2026.

V Jihomoravském kraji žije přes 1,2 milionu lidí a je třetím nejlidnatějším krajem v republice. Na letošní rok má schválený rozpočet s příjmy 37,4 miliardy a výdaji 38 miliard korun.