Novinářům to v pondělí řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Podle něj je kraj v dobré kondici v národním i mezinárodním měřítku a oproti minulému roku se změnil výhled ratingu ze stabilního na pozitivní. Výhodou je i nízká zadluženost, kraj dluží přes dvě miliardy.

Udělení ratingu vzala na vědomí rada kraje. Jeho silnými stránkami jsou zlepšující se provozní výsledky, nízká zadluženost, solidní likvidita i silná kapacita samofinancování a obezřetné řízení rozpočtu. "Náš region je v porovnání s ostatními kraji relativně bohatý, se spoustou kvalitních zaměstnavatelů a s velkým potenciálem dalšího rozvoje. Můžeme být právem hrdí na to, že jsme podle uděleného ratingu jedním z mála krajů, který byl v minulém roce schopen udržet své investice a zdravou úroveň kapitálových výdajů," uvedl Šimek.

Podle něj čím vyšší rating, tím menší riziko pro potenciální investory. "Nové investice v kraji přitom mají vliv i na kvalitu života našich obyvatel," dodal Šimek. Kraj dluží přes dvě miliardy korun. "Zadlužení je devět procent, možné by bylo až do nějakých 35 procent, takže máme stále manévrovací prostor," řekl Šimek. Kraj si vezme úvěr 700 milionů na investice do silnic, domova pro seniory nebo záchranářských základen. V budoucnu si nejspíš vezme úvěr na pořízení vlaků.

Cílem ratingového hodnocení je zjistit na základě komplexního rozboru veškerých známých rizik hodnoceného subjektu, jak je schopný a ochotný dostát včas a v plné výši všem svým splatným závazkům.