Novinářům to dnes řekl po zasedání krizového štábu jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Ve zkušebním režimu budou očkováni hasiči či policisté.

Okresní očkovací centra chce kraj zřídit v Blansku, Vyškově, Hodoníně, Znojmě a v Břeclavi, podle hejtmana zřejmě podle hlavičkou tamních nemocnic a za jejich spolupráce. "Budeme oslovovat vedení dotyčných měst, aby pro nás vytipovali prostory vhodné pro takováto centra," uvedl hejtman. Vedení kraje počítá s tím, že denně by okresní centrum mohlo naočkovat 500 až 1000 lidí.

Od příštího týdne ve zkušebním provozu už začne fungovat velkokapacitní očkovací centrum na brněnském výstavišti, zvládnout by mělo až 3600 lidí denně. Ze zkušeností s jeho provozem se pak poučí právě i v okresních městech.

"Vybereme zdravotní sestry, lékaře a administrativní pracovníky s čerstvými zkušenostmi z brněnského výstaviště a uděláme s nimi workshop. Celý ten proces se rozebere do šroubků a nastavíme systém tak, aby fungoval co nejlépe na základě zpětné vazby z terénu," uvedl hejtman.

Kraj už má také vyčíslené náklady na provoz očkovacího centra na výstavišti. "Náklady na provoz, které máme k dispozici, se pohybují v hodnotě 1,5 milionu korun za měsíc. Samozřejmě bez nákladů na personál. Jakmile nám fakultní nemocnice k tomu doplní tyto personální náklady, obrátíme se s požadavkem na ministra zdravotnictví, aby nám s financováním tohoto velkokapacitního očkovacího centra jeho resort pomohl, jak bylo avizováno," uvedl hejtman Grolich.

Ve zkušebním režimu budou na výstavišti očkováni hasiči a policisté, zatím není jasné, o jaké počty půjde. Jak hasiči, tak i policisté mezi sebou zjišťovali, jaký mají o očkování zájem. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška ČTK řekl, že zájem o očkování má asi 460 členů napříč sborem, jde asi o 43 procent sboru. Mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb ČTK řekl, že zájem policistů o očkování je zhruba padesátiprocentní.