Krajská společnost Thermal Pasohlávky se mění na Jihomoravskou zdravotní a.s. a stává se servisní organizací pro krajem zřizované nemocnice. Na starost bude mít kyberbezpečnost nemocnic a společné nákupy některých léků či materiálů, snahou je optimalizovat náklady. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL). Záměr schválili radní, v prosinci jej musí potvrdit zastupitelé.

Řídit zdravotnictví jako jeden celek

„Jde nám o to, abychom byli schopni krajské zdravotnictví řídit jako jeden celek. Nová servisní organizace má za cíl sjednotit postupy v nemocnicích zřizovaných krajem, abychom mohli zajistit kvalitní a dostupnou péči i v jiných částech kraje, než je Brno, kde fungují silné fakultní nemocnice,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Hromadné nákupy ceny snižují

Kraj pro organizaci využil již existující Thermal Pasohlávky, která má také sehnat personál a vybavení do vznikajícího Sanatoria Pálava. „K tomu jí přibude zajištění kyberbezpečnosti, na což se nemocnice již připravují a pořizují vybavení, a společné nákupy. Všechny trápí ekonomická situace a hromadné nákupy ceny snižují,“ řekl Zámečník. Zatím však není jasné, kolik by krajské nemocnice mohly ušetřit. Předpokládá se debata s lékaři o tom, co je výhodné kupovat společně.

Pro společné nákupy kraj založil již v roce 2009 společnost CEJIZA

Zámečník v reakci na to zdůraznil roli nově vzniklé organizace právě v oblasti kyberbezpečnosti, kde je řada projektů za stovky milionů korun. „Jedná se o velmi specifickou problematiku,“ řekl. Thermal Pasohlávky má nyní tři zaměstnance. S ohledem na rozšíření úkolů by se společnost podle Zámečníka měla rozrůst.

Po roce vyhodnotí účinnost firmy

Pokud organizaci schválí zastupitelé, začne fungovat po Novém roce. Následně kraj počítá s ročním provozem. „Pak vyhodnotíme její účinnost a zda je třeba nějaká další transformace krajských nemocnic,“ připomněl Grolich dřívější plán spojení všech devíti krajských nemocnic pod jednu akciovou společnost.

Už to mohlo fungovat, tvrdí opozice

Opoziční zastupitel Milan Vojta (ANO) zřízení servisní organizace vnímá jako rozumnější než pokus o sloučení. „Považuji to ale za nedostatečný výsledek tří let působení současného vedení kraje v oblasti zdravotnictví, k tomuto kroku mohlo dojít už před necelými třemi lety, a ne nyní, v závěru volebního období,“ uvedl.

Šéfem společnosti bude ředitel znojemské nemocnice

Do čela společnosti navrhne vedení kraje Martina Pavlíka, dosavadního ředitele Nemocnice Znojmo, která je největším krajským zdravotnickým zařízením. Potvrdit ho musí krajská rada po schválení změny stanov. Podle Grolicha je Pavlík respektovaný i mezi ostatními řediteli krajských nemocnic, kteří se zřízením servisní organizace souhlasí. Mluvčí nemocnice Petra Veselá doplnila, že není jasné, zda by Pavlík v případě zvolení ředitelem zůstal. „Tahle otázka zatím není na pořadu dne,“ řekla.