Zatímco loni zachránil většinu úrody chladný a deštivý květen, letos zatím nepřichází. Podle předsedy Agrospolu Knínice u Boskovic Ladislava Menšíka by rostliny potřebovaly déšť, při němž by napršelo alespoň 30 milimetrů, řekl ČTK.
"Přemýšlíme nad variantami, co budeme dělat, pokud nepřijdou vydatné srážky do 20. května. Rok, jako je ten letošní, jsem ještě nezažil," řekl Menšík, který je v zemědělství od 80. let. Již nyní očekává, že úroda vojtěšky pro krmení bude slabá, neplánovaně se bude dělat senáž z jarního ječmene a krizovou variantou je, že bude nutné sít kukuřici na krmení, které je prioritou. Podnik také zvýšil osevní plochu čiroku z 35 hektarů na dvojnásobek, protože tato rostlina si dokáže počkat na vodu a neusychá.
"Voda dnes není ani v metru a skoro bych věřil, že je nejhorší sucho za 500 let. Snad těch 3000 tun na krmení nějak vyrobíme. Loňská zásoba sena nám dochází," řekl Menšík.
Růst omezuje jak sucho, tak jarní mrazy. Jarních dnů, kdy teplota za poslední týdny spadla na pozemcích podniku pod nulu, bylo hodně. "Když jinde mrazy nebyly, tak tady bylo minus jedna, minus dva. Takže i kvůli tomu to pořádně neroste," řekl Menšík.
Na portálu InterSucho hlásí jiný zemědělec z Blanenska, že nevyrovnaně vzchází mák i vojtěška a další plodiny. Ozimé žito k senážování bude mít o třetinu nižší výnos než obvykle. Nutné je dokrmovat dobytek na pastvinách, protože neroste ani tráva. Jiný zpravodaj InterSucha ze Znojma dokonce hlásí, že neroste pořádně ani plevel.
Jen o něco lépe je na tom na západním Znojemsku Zemědělské družstvo Olbramkostel i díky o něco vyšším srážkám. Například žito na krmení již sklidili. "Vojtěšky ale vypadají slabě, poprvé v dubnu zkoušíme kukuřice. Buď to vyjde, nebo nevyjde. Potřebovali bychom studený a vlhký máj jako loni," řekl předseda Zdeněk Rechtik. Porosty tržních plodin jsou však podle něj založené dobře, i když výpaly jsou vidět.
Krmení by měl mít podnik dostatek z loňských zásob. Problém je však v napájení dobytka. "Máme studny pět až šest metrů hluboko a voda v nich dochází, takže řešíme hlubší vrty v desítkách metrů," řekl Rechtik. Podle něj si už zdejší zemědělci na sucho zvykli, navíc měli předchozí dva roky dobré. "Bylo by s podivem, kdyby byl dobrý třetí rok po sobě. Naštěstí nám sem chodí nějaké srážky z Rakouska," řekl Rechtik.
Podle zemědělců se zatím ještě daří ovoci, které nezmrzlo. Mráz poškodil převážně meruňky. Rašení vinné révy je podle některých zpožděné vlivem sucha.