Po přibližně hodinové diskuzi dnes zastupitelé Jihomoravského kraje schválili program mimořádného zastupitelstva. Jednání se koná na popud 23 opozičních zastupitelů. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) je nejprve vyzval, aby odůvodnili, proč je nutné body projednat dnes a ne příští týden, kdy se koná řádné zastupitelstvo. Podle opozičního zastupitele Milana Vojty (ANO) hrozí nebezpečí z prodlení. Opozice chce jednat mimo jiné o pravidlech rozdělování dotací či personálních změnách v sociálních službách a zdravotnictví.

„Vážím si spolupráce, kterou jsme s vedením kraje dlouhou dobu měli, ale nyní je to jiné. Dialog trvá, ale nemá reálné dopady. Spolupráce začala drhnout a nedělá nám to vůbec radost. Navrhujeme usnesení, která nejsou nijak útočná. Chceme jen témata projednat, aby měla nějaký vývoj, na který můžeme reagovat,“ uvedl Vojta.

Grolich materiály za mimořádné nepovažuje

„Ani u jednoho nezaznělo, proč nesnesou odkladu. Nevidíme jediný důvod, proč program schválit a nebavit se o bodech až příští týden. Ani v jednom bodu navíc nikdo z opozice neinicioval jednání s gesčním radním nebo hejtmanem. Rovnou jste svolali mimořádné zastupitelstvo,“ řekl Grolich. Koaliční kolegy nicméně vyzval, aby program podpořili. „Budu rád, když s opozicí budeme stejně jako dodneška jednat konstruktivně,“ doplnil.

Opozice navrhla na jednání čtyři body. První se týká obecných pravidel pro poskytování dotací

„Dříve rozhodovala rada o dotacích do 200.000 korun, po změně zákona je to milion. Předkládáme návrh, podle kterého budou rozhodovat zastupitelé o udělování dotací, pokud jejich částka přesáhne v jednom roce u jednoho subjektu 500.000 korun. Myslíme si, že je to nějaký rozumný kompromis, aby byl proces transparentní a nerozhodovalo se o tak velkých penězích za zavřenými dveřmi. Chceme větší veřejnou kontrolu,“ řekl Vojta.

Hejtman argumentoval tím, že milionovou hranici umožnila novela zákona. „O činnosti rady navíc předkládáme zprávu do každého zastupitelstva, takže o netransparentnosti nemůže být řeč,“ poznamenal. Usnesení následně nebylo přijato. Většina koaličních zastupitelů se zdržela.

Další body se týkají personálních změn v zařízení sociálních služeb

Opozice chce, aby kontrolní výbor prošetřil podezření na věkovou diskriminaci a diskriminaci za vyjádření občanského postoje v případě rezignace na funkci ředitele příspěvkové organizace Domova u Lesa Tavíkovice. Další bod se týká Nemocnice Znojmo, kdy opozice požaduje nové výběrové řízení na pozici ředitele. V posledním bodě požaduje provedení externího auditu zaměřeného zejména na komplexní zhodnocení veškerých smluvních závazků, které se týkající areálu Letiště Brno.