Černí pasažéři by měli zpozornět! Brněnský dopravní podnik totiž od 1. května zvyšuje pokuty za jízdu bez platné jízdenky. Zároveň se zvýší počet kontrol revizorů. Jen za uplynulé tři měsíce jelo načerno 10 087 lidí. Nejčastěji bez jízdenky cestují lidé ve věkové skupině 18 až 25 let (26 procent) a 30 až 40 let (21 procent).

Pokuty se zvyšují o dvě stovky

Místo osmi stovek rovnou tisícovka. Dopravní podnik od května zvyšuje o dvě stovky postih za jízdu bez platného jízdního dokladu. „Důvodem je prevence a také zjednodušení administrativy. Je nutné si uvědomit, že jízdné v brněnské MHD se více než 10 let nezvedalo a nákup jízdenky je velmi jednoduchý. Není tak důvod, proč jezdit bez ní. Pokud tak někteří lidé činí, ať si připlatí,“ uvedl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Platby hotově nebo kartou

Od prvního května zaplatí cestující bez platné jízdenky ve vozech MHD pokutu 1000 korun. Platit mohou hotově nebo kartou. „Možnost platby kartou jsme zavedli v roce 2016. Terminálem je vybaven každý z našich revizorů. Zhruba 70 procent pokut placených na místě je uhrazeno právě bankovní kartou,“ upřesnil vedoucí tarifního odboru dopravního podniku Vít Prýgl.

Dodatečná platba pokuty se notně prodraží

Pokud lidé nezaplatí pokutu na místě, mohou tak učinit přes e-shop www.brnoid.cz, na doplatkové pokladně DPMB nebo zasláním na účet. Každopádně se to černým pasažérům notně prodraží, protože v těchto případech je sankce stanovena na 1500 korun plus cenu základní jízdenky 25 korun.

Za šalinkartu budou bonusy

„Naši zákazníci jsou ti, kteří za naše služby platí. Chceme, aby měl v budoucnu každý obyvatel Brna šalinkartu, proto pracujeme na speciálním bonusovém programu, který by měl těmto lidem přinést určité výhody. Připadá mi spravedlivé, že ti, kteří nehodlají respektovat, že se za jízdu MHD platí, budou muset zaplatit vyšší sankci. Navíc zvýšíme počty pravidelných kontrol, a to jak ve dne, tak i v noci,“ dodal Havránek. Poctiví cestující přitom údajů dopravního podniku na sociálních sítích zaplatili jen za první letošní čtvrtletí 256 milionů korun!

Loni vyhmátli přes 34 tisíc černých pasažérů

Loni přistihli revizoři DPMB ve vozech 34 401 neplatičů. Jejich věková struktura zůstává dlouhodobě stejná. Téma zvyšování pokut bylo projednáno i v rámci Sdružení dopravních podniků ČR, kde se jím na posledním zasedání zabývala Odborná skupina přepravní kontroly. Dopravci ze zákona nesmí nastavit vyšší sankci než 1500 korun.