fbpx
31. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Jižní Morava dá na Ukrajinu až 10 milionů, stáhla peníze z účtů u Sberbank

260177559-3047889155458828-8690013969254599574-n

Foto:

redakce (archiv)

Jihomoravský kraj poskytne částku do deseti milionů korun na potřebné náklady na zmírnění následků války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. Po mimořádném jednání rady kraje to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj může záchranná služba zřizovaná krajem vysílat své zdravotníky do zahraničí. Zatím není žádný požadavek na jejich vyslání na Ukrajinu. Dvě posádky ale pojedou pomoct košické záchrance kvůli odlivu ukrajinských pracovníků. Kraj zároveň stáhl většinu peněz z běžného i spořícího účtu z ruské Sberbank, částku hejtman neřekl.

Mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová uvedla, že dvě lékařské posádky vyjedou na pomoc v sobotu v 9:00. "Oba vozy jsou naložené základním vybavením. Předpokládáme, že naše posádky budou fungovat v běžném provozu košické záchranky, tedy budou požívat její sanitky a vybavení. Ale chceme být připravení na všechny varianty," uvedla Bothová. Lékařská posádka má lékaře a záchranáře, na Slovensko tedy odjedou čtyři zdravotníci. Záchranáři pomohou na Slovensku s ohledem na branou povinnost Ukrajinců pracujících u záchranky. Odcházejí do vlasti a košickým záchranářům chybějí lidé.

Grolich uvedl, že rada souhlasila s tím, aby zdravotnická organizace mohla vysílat své pracovníky do zahraničí. "Je to tam, kde bude potřeba. Zatím nemáme žádný požadavek, aby jezdili na Ukrajinu," uvedl Grolich.

Kraj také stáhl peníze z běžného a spořícího účtu u Sberbank. "Nechali jsme tam provozní tisícikorunu. U běžného účtu bylo možné peníze stáhnout obratem, u spořícího je měsíční lhůta, aby byly peníze staženy. Potom budeme řešit, zda účty zrušíme, předpokládám, že ano," řekl Grolich. Částku nechtěl zveřejňovat.

Rusko zahájilo letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu ve čtvrtek ráno. Zasáhlo zhruba stovku cílů. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři, kteří v noci na dnešek schválili na mimořádném summitu zemí Evropské unie vůči Rusku sankce. Mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT