Řemeslníci a restaurátoři se v těchto dnech pustili do rekonstrukce barokní kašny Parnas, která coby dominanta vévodí Zelnému trhu. Špatnou kondicí trpí zejména alegorická socha Evropy, která se nachází na vrcholu vodního prvku. Pracovníci odborné firmy proto sochařské dílo snesou a předají ho do péče restaurátorům, informoval zpravodajský portál BRŇAN mluvčí radnice Brno-střed Michal Šťastný.

Sousoší je ve špatném stavu

Centrální městská část, která má nemovitou kulturní památku z konce 17. století ve správě, o dílo pravidelně pečuje ve spolupráci s památkáři. „Při jedné z posledních odborných kontrol se ukázalo, že ve špatném stavu je kamenné sousoší. Konkrétně socha Evropy, jež se nachází na samém vrcholu kašny. Na stavu sochy se negativně podepsaly zejména povětrnostní podmínky, které vedly k rozsáhlé degradaci uměleckého díla,“ uvedl mluvčí. Radnice se proto rozhodla pro renovaci, kterou řemeslníci a restaurátoři zahájili hned po Velikonocích.

Sochu Evropy nahradí replika

„Odborníci z vrcholu Parnasu snesou stávající alegorickou sochu Evropy. Podle ní restaurátoři v dílně vytvoří kopii. Restaurovaný originál bude po opravě umístěn na důstojném místě, o němž aktuálně jednáme. Skaliska i veškeré sochařské výzdoby kašny budou očištěny a ošetřeny takzvanou hydrofobizací, díky čemuž se vytvoří na kamenném materiálu vrstva, která odpuzuje vodu,“ popsal postup oživení kašny starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).

První etapa rekonstrukce potrvá do léta

První etapa renovace potrvá do července. Poté se do kašny vrátí voda. „S umístěním repliky alegorické sochy zpět na skalisko se počítá začátkem příštího roku. Městská část za opravu zaplatí přes 2,4 milionu korun,“ upřesnil Šťastný. Práce má na starost společnost S:LUKAS s.r.o., která na opravách kašny Parnas pracovala již v minulosti. V uplynulých letech například pracovníci dílo odborně čistili, opravovali kamenné i kovové prvky nebo obnovovali sochařskou výzdobu.

Starají se i o další vodní prvky v centru města

Městská část se stará i o další vodní prvky v centru moravské metropole. „Jedná se o kašny a fontány v parcích na Komenského náměstí, Moravském náměstí, Obilním trhu, na náměstí 28. října (Památník holocaustu), Dominikánském náměstí, v parku Koliště u Janáčkova divadla nebo Parku Danuše Muzikářové,“ dodal mluvčí.