Kauzou údajné korupce na radnici Brno-střed se Krajský soud v Brně zabývá přes rok a půl, v úterý by měl vyhlásit rozhodnutí. Jde o třetí termín, kdy by mělo rozhodnutí zaznít. V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popírá.

Případem se soud začal zabývat v září 2020, zhruba rok a půl po policejní razii na radnici Brno-střed. Soud vyslýchal jednotlivé obžalované, následně svědky, četly se listinné důkazy, soud přehrával i odposlechy. Spisový materiál je rozsáhlý, podle dřívějšího vyjádření Národní centrály proti organizovanému zločinu čítá 58 svazků a má téměř 20.000 stran. Závěrečné řeči zazněly loni v září. Soud měl ve věci rozhodnout v polovině prosince, jednání tehdy ale odvolal z organizačních důvodů. Další termín pro vyhlášení rozhodnutí byl stanovený na 31. ledna, ani tehdy ale nezaznělo. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová oznámila, že státní zastupitelství soudu včas nedodalo podstatnou část spisového materiálu. Šlo podle ní až o 12.000 stran, se kterými se obhájci neměli čas seznámit. V následujících termínech se proto pokračovalo v dokazování, které soud podruhé ukončil v dubnu a opětovně následovaly závěrečné řeči.

Korupce na radnici se podle státního zastupitelství odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle státní zástupkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

Švachula už dříve uvedl, že udělal chybu, když udržoval kontakt s dalším obžalovaným – podnikatelem Samanem El-Talabanim, a mluvil s ním o dění na úřadu. El-Talabanimu to podle něj umožnilo vytvářet dojem, že na dění má vliv. El-Talabani je spolupracující obžalovaný, klíčový svědek obžaloby, případ podle státní zástupkyně pomohl rozkrýt. Švachula uvedl, že El-Talabani začal u firem vystupovat jeho jménem a on jim pak prý musel vysvětlovat, že s tím nemá nic společného.

Podle státního zastupitelství není o vině obžalovaných pochyb. Rozhodující jsou podle žalobců především výpovědi spolupracujících obžalovaných a zvukové nahrávky. Zásadní je také podle nich výpověď El-Talabaniho, kdy vypověděl, jak organizovaná skupina v čele se Švachulou fungovala.

Švachulovi žalobci navrhli 14 let vězení, El-Talabanimu souhrnný trest 4,5 roku vězení. Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další spolupracující obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin. Jemu žalobkyně navrhla souhrnný trest 7,5 roku vězení. Třináct let vězení navrhla bývalému místostarostovi brněnských Ivanovic za hnutí ANO Petru Liškutinovi, 12 let podnikatelům Ivanu Trunečkovi a Petru Kaláškovi. Ti vinu popřeli. Navrhované tresty pro další obžalované byly pod deset let či podmíněné. Některým obžalovaným státní zástupce navrhl i peněžité tresty, a to až do dvou milionů korun, některým i letitý zákaz výkonu funkce.

Policejní razie se na radnici Brno-střed uskutečnila v březnu 2019, po ní šlo pět lidí do vazby. Postupně ji ale opouštěli, jako poslední Švachula, a to v listopadu 2020. Kauza se postupně rozvětvila na další části, například ve vedlejší větvi případu policie v polovině roku 2020 obvinila další asi tři desítky lidí kvůli úplatkům na Správě nemovitostí Brno-střed. Šlo především o zástupce stavebních firem a živnostníků.

Korupční kauza vyústila do velkých problémů hnutí ANO v Brně, které vyvrcholily vystoupením několika politiků včetně bývalého primátora a kandidáta na jihomoravského hejtmana Petra Vokřála z ANO. Předloni v půlce června republikové předsednictvo rozpustilo celou brněnskou buňku hnutí, nová brněnská organizace formálně znovu vznikla loni na začátku března.