V Brně dnes začala přestavba prostoru před hlavním nádražím. Způsobila chaos v dopravě. Uzavřený je chodník od KFC k obchodnímu domu Letmo stejně jako souběžná silnice. Někteří řidiči se proto rozhodli projet po tramvajových kolejích, což je zakázané. V opačném směru se tvořila kolona aut směřujících pod viadukt. Od nádražní budovy už totiž nelze odbočit do Benešovy ulice, ale pouze pod viadukt.

Na omezení si museli zvyknout i chodci

Stavbaři také uzavřeli část chodníku, kterým se přichází k tramvajovým ostrůvkům z Masarykovy ulice, a na omezení si tak musejí zvyknout i chodci. Na respektování dopravního značení dohlížejí policisté i strážníci.

Prostor přívětivější k pěšákům

Po přestavbě, která má skončit do 30. června, má být prostor před nádražím přívětivější chodcům. Brňané jej dlouhodobě označují jako jedno z nejhorších míst ve městě. Mezi zastávkami a obchodním domem Letmo má vzniknout pěší zóna a vjezd zde bude mít povolený jen dopravní obsluha. Na opačné straně sice bude silnice ponechaná, avšak bude zakázané odbočení doleva do Benešovy ulice a bude možné jet pouze k viaduktu.

Na zákazy dohlížela i policie

Přenosné dopravní značení však už dnes zakazuje od nádražní budovy s výjimkou autobusů odbočit do Benešovy. Průjezd kolem Letma znemožňuje nejen dopravní značení, ale i samotná stavba. „Dopravní značení je jednoznačné, takže naše hlídky působí na místě preventivně. Řidiči, když je vidí, tak pravidla dodržují,“ řekl policejní mluvčí David Chaloupka. Přítomnost policie a strážníků si podle jejich mluvčí Markéty Skřivánkové vyžádal odbor dopravy magistrátu. „Nějaký čas bude trvat, než si řidiči zvyknou na změnu organizace dopravy,“ uvedla.

Zábradlí u Letma zmizí, u nádraží v něm budou průchody

Díky vzniku pěší zóny bude možné od Letma projít na nástupní ostrůvek, zábradlí bude odstraněno. U ostrůvku u nádraží bude zábradlí částečně přerušené, aby bylo možné dostat se nejkratší cestou k nádražní budově. Po rekonstrukci tramvajových ostrůvků v roce 2017 nemohli chodci projít nejkratší cestou k Letmu i k nádraží, Drážní úřad si vynutil zábradlí po celé délce ostrůvku. Kvůli tomu lidé začali chodit po tramvajových kolejích.