Kometa dnes vyzve Mladou Boleslav. Jak vidí nejen tento duel reprezentant Filip Pyrochta?

V Kometě patří Filip Pyrochta k nejvytěžovanějším a zároveň také k nejčastěji bodujícím obráncům. Jeho výkonů v první čtvrtině soutěže si nemohl nepovšimnout i reprezentační kouč Miloš Říha, který jej bere na blížící se finský turnaj Karjala.

  • Foto

    HC Kometa/I.Dostál

Třebíčský rodák se vrací do národního týmu po dvou letech. Doposud odehrál v dresu Česka 12 zápasů s bilancí dvou asistencí a jednoho plusového bodu.

Filipe, co říkáte na nominaci do reprezentace?

Když si vzpomenu na minulý rok, jak jsem na tom byl psychicky a hokejově, jsem za tu šanci hrozně rád. Chtěl bych poděkovat trenérům Komety, že mi dávají tolik prostoru a příležitostí se ukázat. Nesmírně si toho cením. Přiznám se, že jsem to nečekal. Mám fakt radost, že to tak dopadlo.

Vnímáte oproti loňsku fakt, že jste trenérům národního týmu víc na očích?

Nedokážu říct, ale každý hráč, který hraje extraligu, je určitě všem víc na očích a neunikne pozornosti českých trenérů.

Máte za sebou kompletní zápasovou porci čtrnácti zápasů po svém návratu ze zámoří. Vypadá to, že jste si na tuzemskou soutěž zase velmi rychle zvykl...

Chvilku to trvalo, i přípravné zápasy nebyly lehké. Hrál jsem naposledy v březnu, pak až v srpnu. Dobře jsem se však připravoval na suchu s Milošem Pecou, který mi hodně pomohl. Postupem času jsem si zvykal a myslím si, že už je to teď dobré.

Podle statistik má Kometa stále nejlepší obranu v počtu obdržených branek v lize. Funguje tedy vše tak jak má?

Velkou zásluhu na tom má Karel Vejmelka, který nás drží každý zápas. Všichni víme, že pokaždé chytí něco navíc. To nám přispívá na celkovém sebevědomí v mužstvu.

V pátek narazíte na další tým s výbornou obranou. Co očekávat od Mladé Boleslavi?

Musíme si hrát to svoje. Plníme pokyny, které nám řeknou trenéři. Řekneme si v kabině, jak to chceme hrát. Takhle to musíme udržet co nejdéle. Soupeř má dobrou obranu, takže bude potřeba víc střílet a tlačit se do brány.

Kometa má s Boleslaví nelichotivou bilanci šesti prohraných zápasů v řadě. Bavili jste se o tom v kabině, že je čas to zlomit?

Abych řekl pravdu, tak jsem to ani nevěděl. Hodil bych to za hlavu, musíme se dobře připravit a jít do toho, jako do každého jiného utkání.

V neděli vás čeká šlágr na Spartě, bude dobré se před reprezentační pauzou dobře naladit?

Další těžký soupeř, Sparta je ve formě, vyhrála několik zápasů v řadě. I když jim teď série skončila, bude to pro nás velká prověrka a je jasné, že bychom rádi před pauzou získali co nejvíc bodů. Ve volnu se nám pak bude lépe pracovat (úsměv).

Samozřejmě myšlenkami jste ještě v extralize, ale jak se těšíte na příští týden, kdy na vás čeká sraz národního týmu?

Naposledy jsem byl v reprezentaci před dvěma lety, těším se moc. Vzpomínám na srazy nároďáku v dobrém, potkám se s Romanem Willem a dalšími kluky, které znám. Ale ještě je třeba zvládnout víkendové zápasy a pak se teprve budu soustředit na reprezentaci.

Splňuje vaše brněnské angažmá očekávání v tom smyslu, že jste blíž rodině a domovu?

Na každém zápase mám rodiče, podporují mě. Je to znát, když máte rodinu na blízku, je to super.