Ten na jih Moravy zamířil z finského týmu KalPa Kuopio. „Věděl jsem, že pro sezonu 2021/2022 je tam brankářská otázka vyřešená. Tím pádem jsme s agentem hledali jiné možnosti. Soustředili jsme se nejdřív na Finsko a následně na českou extraligu. Když se v Kometě uvolnilo místo po Karlu Vejmelkovi, dali jsme to dohromady,“ uvedl v rozhovoru pro klubový web brněnského týmu Matej Tomek.

Kometa je podle něj kvalitní organizace a je rád, že se stane její součástí. S vedením klubu se dohodl na podmínkách, které jsou dobré pro jeho hokejový růst. „Co se týče extraligy, není pochyb o tom, že se jedná o atraktivní soutěž jak pro hráče, tak pro fanoušky. Průběh sezony a výsledky jsem jedním okem sledoval už jen kvůli tomu, že mám v lize spoustu kamarádů a známých,“ přiznal mladý gólman.

Tomu po uplynulé sezoně zavolal trenér gólmanů slovenské reprezentace Ján Lašák s tím, že mají zájem, aby se připojil k národnímu týmu. „Neváhal jsem ani minutu. Odehráli jsme dvojzápas s Rakouskem a Českem, a přestože jsem do nich nezasáhl, zase mě to posunulo o kousek dál. Viděl jsem, jak se připravují špičkoví evropští gólmani Július Hudáček nebo Branislav Konrád,“ ocenil Tomek novou zkušenost.

Z brněnské Komety pak zná hlavně kouče brankářů Václava Pipka, se kterým  spolupracoval na mládežnických kempech už od svých třinácti let. „Určitě je tahle vazba jedním z důvodů, proč mě Kometa tak lákala. Z reprezentace znám Marka Ďalogu, na Slovensku jsem hrál s Marcelem Haščákem, takže pár známých tváří v kabině bude,“ uvedl brankář, od něhož si vedení modrobílých slibuje, že nahradí Karla Vejmelku, který po letošní nepříliš vydařené sezóně Komety odešel do zámoří bojovat o místo v sestavě týmu NHL Arizona Coyotes.
Matej Tomek už jako junior strávil necelé čtyři roky v nižších soutěžích v USA a byla to pro něj velká škola. „Přestože jsem toho v univerzitních týmech tolik neodchytal, získal jsem spoustu zkušeností. V rámci dvou let v severní Dakotě jsem měl možnost spolupracovat se špičkovými trenéry, hodně z mých tehdejších spoluhráčů už naskočilo do NHL, naučil jsem se tam opravdu hodně,“ vzpomíná strážce svatyně.

A ve svém věku má kapitolu nejprestižnější soutěže světa stále otevřenou. „Věřím, že česká liga a speciálně Kometa může být tím výchozím bodem. Pokud samozřejmě přijdou kvalitní výkony, které se ode mě očekávají. To je pro mě teď nejdůležitější – soustředit se na to, abychom v Brně udělali týmový úspěch,“ zdůraznil Tomek, který se už připojil k mužstvu. To zatím trénuje na suchu, ale příští týden už půjde na led.

Rodák z Bratislavy to má do Brna kousek. „Co se týče města jako takového, vždy jsem navštěvoval pouze zimní stadiony a jejich okolí. Velmi rád poznám víc. A doufám, že se zlepší situace s fanoušky, kteří jsou v Brně vyhlášení. Snad jich bude moct v následující sezoně chodit na zápasy co nejvíc!“ přeje si mladý brankář.