Prostřednictvím suity z děl Georga Philippa Telemanna nazvané Znějící zeměpis posluchači postupně procestují Evropu. Díky módní přehlídce bude koncert připravovaný na 27. února zároveň vizuálním zážitkem, uvedla za pořadatele Lenka Němcová.

Telemann ve svých skladbách zdůraznil rozdíly v hudební kultuře různých evropských zemí v 18. století. "Typická hudba Španělska, Francie, Itálie, Rakouska, Čech, Polska a Maďarska se tu a tam dostane do křížku s hudbou tureckou, asijskou a třeba i americkou tak, jak si ji představoval génius německého baroka Georg Philipp Telemann," uvedl dirigent Roman Válek.

Výsledný tvar cyklu Znějící zeměpis je dílem muzikologa Adolfa Hoffmanna. Jako editor jej sestavil z různých částí Telemannových orchestrálních děl.

Suitu doprovodí v Besedním domě barokní módní přehlídka s tanečním ztvárněním vybraných skladeb v podání souboru Alla Danza Brno – Baroque. Soubor se věnuje převážně dvorským barokním tancům z francouzského prostředí, jejich dobově věrným rekonstrukcím i vlastním choreografiím v takzvané poučené interpretaci.

Telemann s oblibou spojoval hudbu různých epoch i národů. Hodně jej inspirovala například polská hudba, ve Znějícím zeměpise obsažená prostřednictvím ušlechtilé dvorské polonézy. Češi jsou naopak líčeni prostředky "barbarské hanakische Musik".