„Kdo špek jí a slivovicu pije, mnoha let se dožije,“ praví heslo na zdi klubovny pálenice v Rosicích na Brněnsku, kde si teď zákazníci podávají dveře jak na běžícím pásu.„Objednávky máme až do března. Letos bylo ovoce opravdu hodně. Nejvíc se pálí švestky, jablka a hrušky,“ říká provozovatelka pálenice Renata Hrušková.

A zatímco loni bylo slivovice kvůli suchu a malé úrodě modrých plodů pomálu, letos jí teče z kotlů mnohem víc. „K její výrobě jsou nejvhodnější dobře vyzrálé a zdravé plody. Do kvasu se švestky sklízejí co nejpozději, aby měly málo kyselin ahodněcukru a také aromatických látek. Dobře vyzrálé švestky by měly mít obsah cukru vyšší než osm až devět procent,“ vysvětluje na webuspolumajitelka pálenice ve Viničných Šumicích na Brněnsku Marie Stejskalová.K výrobě švestkového kvasu je podlestránek pálenicemožné využít celé nebo rozdrcené modré plody. „Pokud je rozdrtíme, probíhá kvašení rychleji. Pecky zásadně nedrtíme! Někteří zahrádkáři nechávají švestky kvasit loupané a bez pecek. Odpeckování plodů je pracné a výsledek bývá spíše negativní, protože takový destilát mívá slabší vůni,“ uvedla Stejskalová.

 Letošní dobrou úrodu kadlátek, jak se švestkám na jihu Moravy říká, potvrdil i Jiří Svoboda z brněnské pálenice v Novém Lískovci. „Pálíme teď hodně i jablka a hrušky. Zato meruňky, kterých bylo loni hodně, k nám prakticky nikdo nedovezl, protože letos na jaře pomrzly. Objednávek máme tolik, že se do konce roku nezastavíme,“ sdělil Jiří Svoboda.

 Podle majitelů pálenic rozhoduje o kvalitě pálenky správná příprava ovoce. „Čisté a zralé ovoce s co nejvyšší cukernatostí rozmělníme a naložíme do beček. Ovoce se nechá kvasit při teplotě 15 až 25° Celsia. Zhruba do týdne se objeví proces kvašení. Doba kvašení je u letního ovoce přibližně čtyři týdny, podzimní ovoce asi dva měsíce. A pozdní jablka, hrušky a švestky tři až pět měsíců,“ vysvětlují na svém webu páleničáři z Nového Lískovce.

 Letošní úrodu jablek si pochvaluje i zahrádkář Karel Zavadil z Brněnska. „Stromy byly úplně obsypané. Něco jsem natrhal na uskladnění a větší část úrody jsem odvezl do pálenice. Tam mi jablka rozdrtili,udělali kvas a pak ho vypálí, takže před Vánocemi si pojedu pro kalvados. Ten pak nechávám doma vyčichnout, aby nebyl moc ostrý,“ svěřil se muž.

 Zahrádkáři za vypálení litru dvaapadesátiprocentní pálenky z jablek zaplatí například ve Viničných Šumicích 162 korun, přičemž v poplatku je započtená i spotřební daň z lihu.