Kornfeil skončil v rakouské GP osmý, Abraham má bod

  • Foto

    MMB (archivní)

Týden po devátém místě na domácím okruhu v Brně dojel Jakub Kornfeil ve Velké ceně Rakouska osmý. Druhý český motocyklista v Moto3 Filip Salač na 19. příčce nebodoval, vítězství se po téměř dvou letech v seriálu mistrovství světa dočkal Ital Romano Fenati.

V MotoGP zvítězil jeho krajan Andrea Dovizioso, který v poslední zatáčce předjel španělského lídra šampionátu Marca Márqueze. Tomu zůstává triumf na Red Bull Ringu stále zapovězen, potřetí za sebou tu skončil po vítězství v kvalifikaci druhý. Rakousko zůstává v současném kalendáři jediným místem, kde sedminásobný mistr světa Márquez ještě nevyhrál.

Karel Abraham obsadil patnáctou příčku a získal bod. Český jezdec bodoval potřetí v sezoně a jeho maximem v dosavadních jedenácti Velkých cenách je čtrnácté místo z Itálie. Patnáctý byl i před měsícem v Německu.

Díky Doviziosovi i ve čtvrtém ročníku po návratu závodu do MS ovládla hlavní třídu značka Ducati. Vítězství věnoval italský jezdec mluvčímu týmu Lucovi Semprinimu, který nenadále zemřel před týdnem v Brně. Dovizioso byl ale sám překvapený, že mu závěrečný manévr přinesl prvenství.

"Zkusil jsem něco šíleného a ono to někdy vyjde. Nemyslel jsem si, že to dopadne, protože neumím brzdit tak jako Marc. Ale v poslední zatáčce to člověk prostě musí zkusit. V nejhorším případě bych byl druhý," řekl Dovizioso. Po triumfu v úvodním závodě sezony v Kataru si připsal druhou výhru v ročníku. V průběžném pořadí mírně snížil ztrátu na Márqueze na stále propastných 58 bodů.

V Moto3 absolvovali jezdci závod ve Spielbergu po ranním dešti z velké části na mokré trati. Kornfeil po 16. místě v kvalifikaci startoval po sérii penalizací nakonec ze čtvrté řady a brzy se dostal na hranu první desítky. Od 15. kola se pohyboval na osmé příčce s velkou ztrátou na nejrychlejší a na ní také projel cílem.

"Od samého začátku to byl velmi těžký závod, protože se hned během úvodních dvou kol snažili soupeři na špici pro sebe získat náskok. Měli podstatně lepší tempo než druhá či třetí skupinka za nimi, tím pádem se byli schopni odpoutat, mezitím co já jsem zůstal zaseknutý v té třetí skupince," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě.

"Mým cílem bylo vyhrát svoji malou válku v mé skupině. V závěrečném kole ale přišel nečekaný atak od všech tří mých soupeřů. Nechtěl jsem prohrát a byl jsem moc rád, že se mi podařilo překonat Caneta a Antonelliho... Bylo by lepší skončit sedmý, ale minimálně jsme o jednu příčku vylepšili výsledek z Brna," dodal.

Dnešní výsledek byl pro rodáka z Kyjova třetím nejlepším umístěním v sezoně. V červnové Grand Prix v Assenu skončil po penalizaci třetí, v květnu v Jerezu dojel sedmý.

Fenati se dostal na stupně vítězů poprvé po znovunabytí závodní licence po loňském incidentu ve Velké ceně San Marina, kde v závodě třídy Moto2 při předjíždění v rychlosti kolem 200 km/h na rovince sáhl soupeři na brzdu a zmáčkl ji. Po návratu do MS byl dosud nejlépe čtvrtý v Německu, teď se stal v letošním 11. závodu Moto3 již devátým různým vítězem.

Za ním dojel Tony Arbolino a italskému hattricku zabránil Brit John McPhee. Novým lídrem MS je dnes šestý další Ital Lorenzo Dalla Porta, jenž španělského vítěze z Brna Aróna Caneta odsunul o bod na stříbrnou pozici. Kornfeil si o místo pohoršil a je desátý.

V Moto2 vybojoval první vítězství v sezoně Jihoafričan Brad Binder před lídrem průběžného pořadí Álexem Márquezem ze Španělska.

Zdroj: 
čtk