Pojmem „naivní umění“ je označována tvorba neprofesionálních umělců – samouků, především v malířství. Světově uznávaným představitelem byl Henri Rousseau, jehož dílo oceňovali už jeho současníci jako byl Gauguin či Picasso. Jeho malířský styl je sice naivní, ale dokonalý ve zpracování  – maloval jednoduché symboly a metafory – jeho snové vize a exotické náměty dodnes působí magicky a okouzlují milovníky výtvarného umění. U nás patří k reprezentantům tohoto specifického umění herec a ilustrátor Josef Hlinomaz, cestovatel a fotograf Libor Vojkůvka nebo herečka Iva Hüttnerová.

Dává prostor svobodné fantazii, volně se pohybuje mezi realitou a snem, autoři naivního umění se vyznačují zvláštní citlivostí pro barevné kompozice a schopností vyjádřit radostnou poetiku námětu prostou stylizací předmětů a postav. Ve svých dílech se soustředí na krásu lidské duše, diváky přivádí do světa kouzel a fantazie či exotických krajin a snů a přináší pocit radosti a pohody od každodenních starostí a povinností.

Z českých naivních malířů představíme Jana Hrušku, který „maloval“ nezaměnitelnou technikou – za použití injekční stříkačky a jehly. Postupné nanášení barev tak působí jako tkaní či vyšívání. Dalším výtvarníkem, rovněž Brňanem, je Dušan Chaloupka, který kromě svých děl prezentuje v současnosti také na virtuálních výstavách díla naivistů z celého světa.

Výstava na Špilberku kromě Hrušky a Chaloupky představuje z českých autorů třeba Alexandru Dětinskou a Jiřího Vidláka, dále pak třeba umělce z Rumunska, Itálie i vzdálenějších zemí. Potrvá do 26. září.