Hejtmanství chce rozdělit další 4 miliony korun mezi drobné venkovské prodejny, kterým hrozí zánik. Krajští radní již odsouhlasili vyhlášení druhé výzvy dotačního programu, která jim peníze umožní čerpat. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

„Jde nám o rozvoj venkova a zachování kvalitního života na jihomoravské vesnici. Chceme udržet venkovské prodejny potravin v místech, kde je jediný obchod se sortimentem potravin a sám není schopen bez podpory pokračovat v provozu. Na jihu Moravy mohou žadatelé takto získat až 100 tisíc korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Cílovou skupinou jsou provozovatelé prodejen v obcích do 1000 obyvatel nebo v obci do 3000 obyvatel, jejichž místní části mají do 1000 obyvatel, kde takovým prodejnám hrozí zánik.

Dotační program Obchůdek 2021+ od minulého roku vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jihomoravský kraj konečným příjemcům dotaci předfinancuje a následně ve stanoveném termínu kraj podá žádost o proplacení ex post na ministerstvu. V loňském roce tak byly v rámci tohoto dotačního programu mezi 32 žadatelů rozděleny téměř 3 miliony korun.

Jen v minulém roce takto na záchranu venkovských prodejen v obcích do 750 obyvatel vyčlenil kraj 4 miliony korun. „Na krajskou dotaci loni dosáhlo 95 žadatelů. V letošním, již pátém, ročníku kraj rozdělí 3,7 milionu mezi 81 žadatelů,“ uzavřela Knotková.