Jihomoravský kraj vybral poskytovatele úvěru na stavbu léčebného sanatoria v Pasohlávkách. Dostal dvě nabídky, výhodnější dala Komerční banka. Výběr poskytovatele dnes schválili krajští zastupitelé. Cena celého Sanatoria Pálava je vyčíslena téměř na miliardu korun, kraj chce úvěr 550 milionů korun. Náklady na stavbu by ale měly být nižší, proto je možné, že kraj nebude muset úvěr vyčerpat celý, řekl hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Pokud jdeme do tak velkého projektu, kdy už soutěžíme dodavatele, musíme mít zajištěné financování. Potřebujeme proto mít záložní variantu. Úvěr budeme s velkou pravděpodobností čerpat, jen zatím nevíme, v jaké výši,“ řekl ČTK Grolich.

Kolik peněz z úvěru nakonec kraj použije, není jisté

Závisí to i na tom, zda dostane státní dotaci ve výši 280 milionů korun, o kterou v souvislosti se stavbou také žádá. „Dotace je vypsaná pouze na jeden projekt, takže ji dostaneme buď my, nebo nikdo,“ doplnil hejtman.

Všichni ale nejsou úvěru nekloněni, považují jej za riskantní

Podle zastupitele a starosty Židlochovic na Brněnsku Jana Vituly (Spolu pro Moravu), je v současné době velmi riskantní brát si úvěr. „Úroková sazba je nyní kolem sedmi procent a konstrukce je nastavená tak, že by měly v dohledné době klesat. Pokud ne, budeme platit na úrocích opravdu výrazné sumy,“ řekl Vitula.

Léčebně-rehabilitační ústav s 220 lůžky předpokládá, že nahradí nedostatečné kapacity rehabilitačních zařízení v Jihomoravském kraji. Stavba by mohla začít na podzim 2023, v roce 2025 se podle harmonogramu počítá se zahájením provozu sanatoria.