Více než dvacet učeben, obchody a další provozní místnosti vzniknou díky nové přístavbě ve Střední škole Brno, Charbulova. Školu zřizuje Jihomoravský kraj. Stavba čtyřpodlažního objektu za 215 milionů korun začala loni v listopadu, hotovo by mělo být příští rok v srpnu. Informovala o tom mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

Přístavba posune školu mezi špičku v tuzemsku

Střední škola s výukou širokého spektra gastronomických oborů a oborů obchodu a služeb využívá pro svou výuku několik objektů na území města Brna. „Školu to posune mezi zařízení s nejlepším zázemím u nás. Vznikne komplexní zařízení, kde bude pohromadě na jednom místě odborný výcvik i výuka. Odděleně budou fungovat komerční prostory, kde se budou prodávat učňovské výrobky nebo poskytovat služby,“ vysvětlil hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škola může opustit provozovny v havarijním stavu

„V posledních letech škola navyšuje kapacitu přijímaných žáků, kraj se tak připravoval na silné ročníky. Proto jsou zapotřebí nové prostory a modernizace. Škola teď může opustit provozovny, které jsou v havarijním stavu a jejich oprava by byla neefektivní. Před pár lety už opustila budovu na adrese Jánská 22, teď odejde z adresy Trnitá 8. V Jundrově provozovna zůstává, tam se plánuje její oprava v ulici Nálepkova,“ uvedl náměstek pro zdravotnictví a vzdělávání Jiří Nantl (ODS).

Původně zvažovali nástavbu

Původně se u Střední školy Brno, Charbulova zvažovala nástavba, ale s ohledem na statiku stávající budovy nebyla možná. Nový pavilon bude vnějším vzhledem navazovat na hlavní budovu a bude s ní propojen nadzemním koridorem. „Přístavba umožní přímou návaznost na stávající chodby, šatny, kabinety a stavebně na inženýrské sítě. Současně se tak vyřeší bezbariérový přístup do celé hlavní budovy a vytvoří se nové potřebné plochy pro parkování,“ okomentoval radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

Kadeřnictví, kosmetika i prodejna potravinářských výrobků

„V objektu budou umístěny prodejna potravinářských výrobků, provozovny kadeřnictví a kosmetiky, učebny kadeřnictví, aranžování, fotografování, informační a komunikační technologie a sedm kmenových učeben. Na tyto prostory navazuje potřebné zázemí pro vyučující a sociální zařízení,“ popsala přístavbu ředitelka školy Jana Marková. Zemní práce na hlavním objektu jsou už hotové a stavbaři nyní pracují na nosné železobetonové konstrukci. V novém pavilonu může výuka začít od září 2024.