Je krátce po 10. hodině dopoledne a ve vstupní hale zámku panuje čilý ruch. Zahradníci skládají z dodávky před vchodem čerstvě řezané růže, lilie, frézie, karafiáty či hortenzie, větvičky a dekorativní potřeby a dávají je na stůl nebo do kbelíků na zemi.

Odsud si je berou aranžérky do komnat, aby z nich připravily květinová aranžmá. Ta doplňují hlavní hvězdy výstavy: asi čtyřicítku různobarevných keřů kamélií.

Ženy a muži pracují v teplých svetrech, mikinách a bundách, protože v zámeckých prostorách je teplota jen kolem pěti stupňů Celsia. To ale kaméliím vůbec nevadí, spíš naopak: vyhovují jim teploty do 15 stupňů.

„Středa je hlavní den přípravy výstavy Kamélie a slavnosti života, která je postavená na živých kaméliových květech z našich zámeckých skleníků a na stovkách řezaných květin, které jsme dovezli z velkoskladů a zahraničních skleníků,“ řekla zpravodajskému portálu BRŇAN kastelánka zámku Rájec nad Svitavou Zdeňka Kalová.

Tradiční výstava, která na zámku potrvá od 25. února do 6. března, se tematicky zaměří na významné události ze života aristokracie. „Začínáme narozením nového člena rodiny a pokračujeme křtem, který byl pro křesťanskou společnost důležitý,“ uvedla Kalová.

Když mluví o křtu, ukazuje na dvě aranžérky, která v jedné z komnat zdobí bílými květy stůl. Asi dva metry od něj stojí klasická kolébka pro novorozence. A kastelánka bere do rukou starou černobílou fotografii, na níž je Leopold Salm v bílém křestním oblečku.

Organizátoři výstavy předvedou i mezinárodní úspěchy šlechtického rodu Salmů, například světovou výstavu ve Vídni, kde v roce 1873 dostali hlavní cenu za uměleckou litinu.

„Připomínáme také knížecí titul z roku 1791 a významné sňatky,“ pokračuje ve výkladu Zdeňka Kalová a v dalším sále pomáhá s aranžováním repliky krásných dámských svatebních šatů z roku 1855, které mají připomenout sňatek jedné ze šlechtičen.

V zámecké knihovně, která si zahrála třeba ve filmu Jiřího Vejdělka Poslední aristokratka, pak dva zahradníci chystají smuteční aranžmá, jemuž vévodí obraz jednoho ze šlechticů. „Ukážeme totiž také smutnější události, jako jsou úmrtí v rodině, protože i ty byly spojeny se slavnostmi,“ upřesnila rájecká kastelánka.

Květinami ozdobené umělé dorty pak připomenou narozeninové oslavy. Jako zajímavost kastelánka uvádí chystanou oslavu šedesátin Huga Františka Salma, který se narodil 1. dubna 1776, ale kulatého jubilea se nedožil, protože zemřel v jeho předvečer 31. března 1836.

„Salmové byli velmi významný moravský rod. Založili Moravské zemské muzeum a podíleli na rozvoji průmyslu na Moravě. Byli to významní průmyslníci v oblasti litiny, takže jsou tu ukázky vzorníků nebo drobných odlitků, které nabízeli zákazníkům,“ vysvětlila Kalová.

Součástí výstavy, přístupné ve zmíněném termínu denně kromě pondělí 28. února, budou i fotografie z Karlových Varů, kam Salmové dodali původní vřídelní kolonádu včetně litinových osvětlovacích prvků nebo vřídelní nádoby.

Kromě výstavy na zámku si můžou návštěvníci se stejnou vstupenkou prohlédnout zdarma zámecké skleníky, kde shlédnou zbytek kaméliové sbírky, která patří k nejrozsáhlejším v Česku. A je možné si tam koupit vybrané druhy kamélií včetně návodu k pěstování.

„Výstava je otevřená od 9 do 15 hodin. Poslední vstup do zámku a skleníků je v 15.00, takže je třeba si návštěvu dobře naplánovat,“ dodala kastelánka s tím, že Národní památkový ústav loni zrušil rodinné vstupné a zavedl zvýhodněné dětské vstupenky pro děti a mládež do 18 let.