Kulturní centrum Co.labs v Brně čeká rozsáhlá přestavba a rozšíření za 92,3 milionu korun. Cílem je zlepšit podmínky pro působení a rozvoj nezávislé kultury ve městě. Projekt získal stavební povolení, stavební práce začnou ještě před polovinou letošního roku. S obnovením provozu se počítá na podzim 2025, řekl novinářům člen uměleckého a výkonného vedení Co.labs Juraj Augustín.

Podporují uměleckou tvorbu různých forem a žánrů

Centrum sídlí v prostorách funkcionalistického Sokolského stadionu v Kounicově ulici, kde dříve působil například Buranteatr nebo hudební klub Melodka. Platforma Co.labs vznikla v říjnu 2021 v reakci na uzavřenost systému repertoárových divadel v Brně. Podporuje uměleckou tvorbu různých forem a žánrů se zvláštním důrazem na současný tanec a pohybové divadlo.

Náklady na rekonstrukci přesáhnou 92 milionů korun

Největší část nákladů na rekonstrukci, více než 64 milionů korun, poskytne Evropská unie prostřednictvím Národního plánu obnovy. „Je patrné, že Co.labs má dobré kořeny. Není to projekt, který by vznikl kvůli příležitosti získat peníze. Přirozeně navazuje na to, co už tady existuje. Přesně takto mají být peníze z Národního plánu obnovy využívány,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Další peníze přidali město Brno, Jihomoravský kraj a Sokol Brno I. Celkem náklady na renovaci přesáhnou 92 milionů korun.

Opraví všechny prostory

Rekonstrukce se dotkne hlavního víceúčelového sálu, foyer, kavárny s barem i dalších sálů, ateliérů a místností s různým účelem. Kdysi tvořily ucelený komplex, postupně je užívali a upravovali různí nájemci. „Leitmotivem celé rekonstrukce je propojení všech prostor do společného tvůrčího a setkávacího prostoru obnovením schodiště ze 30. let,“ uvedl hlavní projektant David Prudík. Nový výtah poslouží jako bezbariérový přístup. Dalším přínosem projektu bude lepší technické vybavení.

Nezřizovaná kulturní scéna je pestrá, říká primátorka

„Projekt renovace a rozšíření kulturního centra Co.labs přispívá k řešení jedné z palčivých brněnských otázek, a to je nedostatek prostor pro nezřizovanou kulturní scénu, která je v přitom v Brně velmi bohatá, pestrá a živá,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).