Počet internetových podvodů a jejich sofistikovanost v Česku výrazně roste. Jen za první pololetí tohoto roku řešila policie více než 10 tisíc takových případů, což je o 15 % více než v prvním pololetí roku 2022. Podle České bankovní asociace jen na klienty bank mířilo v prvním pololetí více než 31 tisíc podvodů, řadu z nich však lidé neohlásili. Jednou z nejzranitelnějších skupin na internetu jsou přitom senioři. Útočníci jim své podvody upravují na míru tak, aby se tvářily důvěryhodně. Společnost ANECT, která se mimo jiné zabývá kybernetickou bezpečností, proto v brněnském Technologickém parku uspořádá seminář „Bezpečně internetem pro seniory“. Zpravodajský portál BRŇAN o tom společnost informovala v tiskové zprávě.

Podvodníci na seniory zkouší nejrůznější metody. Jednou to jsou zavádějící a nepravdivé emaily, jindy jakože oficiální zprávy z banky nebo jiných státních institucí. „Stále častěji používají i telefonáty či podvodné SMS, často v kombinaci s velmi dobrými kopiemi webových stránek. Senioři přitom často ani netuší, že podobná rizika na internetu hrozí, o to méně jsou schopní je včas odhalit. Výsledkem bývá to, že z nich podvodníci vylákají aktuální úspory nebo je zneužijí pro jiné své podvodné aktivity,“ uvedl konzultant kybernetické bezpečnosti společnosti ANECT Petr Mojžíš.

Podle něj na seniory poslední dobou cílí také celá řada podvodů spojených s investicemi do kryptoměn

Tyto hrozby se podle něj sice nevyhýbají nikomu, ovšem senioři jsou vůči nim obzvlášť zranitelní. Školení upozorní seniory na nejčastější podvodné praktiky. Tříhodinové interaktivní školení se zaměří na nástrahy internetu, poradí, jak si nastavit bezpečné heslo, jak poznat nebezpečný e-mail nebo u jakého typu telefonátu by lidé měli zbystřit. Ukáže také, jak poznat podvrženou webovou stránku i e-shop, který požaduje platební údaje nebo jak na sociálních sítích nenaletět třeba na podvodný „románek“.

Školení také napoví, jak zabezpečit počítač či mobil a co dělat v případě, že se tyto přístroje začnou chovat nestandardně

„Z našich zkušeností vyplývá, že pro seniory je důležité, aby měli možnost si o dnešních hrozbách nejenom přečíst, ale aby viděli také jejich praktické případy, mohli si o nich popovídat a případně se i svěřit ostatním, jestli už nějaký takový pokus o podvod zaznamenali,“ doplnil Mojžíš.

Umělá inteligence posouvá internetové podvody na novou úroveň

Důležitost podobných školení přitom roste také spolu s tím, jak se vyvíjí schopnosti umělé inteligence. Ta je velmi účinným pomocníkem při tvorbě personalizovaných phishingových kampaní a dalších typů útoků. „Spolu s tím, že i zahraniční útočníci dnes už dokážou díky kvalitním strojovým překladům vytvořit podvodnou kampaň s dobrou češtinou, můžeme předpokládat, že počet internetových podvodů a útoků v dalších letech výrazně poroste a že se bude zvyšovat jejich nebezpečnost,“ upozornil Mojžíš.

Školení proběhne v úterý 21. listopadu v Technologickém parku Brno