Koupání v přírodních koupalištích na jižní Moravě je z hygienického hlediska bezpečné. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice, která kontroluje kvalitu vody ve více než 20 nejnavštěvovanějších místech v regionu. Voda je vhodná ke koupání třeba na Brněnské přehradě. V nádrži Letovice zaznamenali hygienici počínající biologické znečištění. Lidé najdou informace o stavu vody na informačních cedulích.

U některých koupališť odebírají vzorky přímo hygienici, u dalších jim posílají informace provozovatelé. Celkem jich sledují 22. U všech letos kvalitu vody už zjišťovali, u většiny naposledy 10. července. Vhodná voda je na všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, kterými jsou Rokle, Rakovec, Osada, Kozí horka a Sokolské koupaliště, či v přírodním koupacím biotopu v obvodu Brno-jih. Bez problémů je například i nádrž Lučina na Hodonínsku, Luleč na Vyškovsku či Vranovská přehrada.

Voda v nádrži Letovice – Vranová na Blanensku je podle posledního měření z pondělí v pořádku, hygienici tam nicméně zaznamenali počínající biologické znečištění, které vzniklo nafoukáním do zátoky. V Rybníku Suchý na Blanensku průhlednost vody ovlivňuje přítomnost látek, které vznikly rozkladem rostlinných zbytků. I tam je ale voda vhodná ke koupání.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí

Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou.

Jižní Moravu v posledních dnech zasáhlo tropické počasí, kdy padlo několik teplotních rekordů. Podobné počasí předpokládají meteorologové i v příštích dnech. V pátek dosáhnou nejvyšší odpolední teploty 31 stupňů Celsia, v sobotu 34 stupňů a v neděli 35 stupňů. „Na naše území bude proudit velmi teplý vzduch od jihu. V neděli večer počasí od západu ovlivní zvlněná studená fronta,“ uvádí na svém webu.

Až do pondělí také platí výstraha před vznikem a šířením požárů, které hrozí v důsledku sucha

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na doporučení krajských hasičů v úterý vyhlásil pro celé území kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Rozhodnutí je spojené s řadou preventivních opatření. Nesmí se například v přírodě rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň.