Ivermektin podávali lékaři vybraným pacientům již od listopadu 2020. „Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA a LF MU Michal Rezek.

Lékaři mají v úmyslu v léčbě ivermektinem pokračovat. „Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ konstatoval primář  Michal Rezek z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU.

U sv.Anny také reagují na situaci kolem respirátorů. Zájem o prodej respirátorů FFP2 a FFP3 v posledních dnech obrovsky stoupl ve všech třech lékárnách nemocnice. Největší zájem je o respirátory FFP2. Nejprodávanější je velikost M, běžně se prodávalo denně 150 kusů, včera to bylo 1 190 ks. U velikosti L je to o něco méně – běžně 100 ks denně, včera 1 000 kusů. Když se přičtou další velikosti, včera v nemocničních lékárnách zákazníci nakoupili 2 500 kusů respirátorů FFP2.

Vzhledem k tomu, že dnes ráno nemocnici přišla další dodávka, mohou zde i přesto, že včera večer bylo vyprodáno, zatím stále co nabízet.