Plicní ambulance vyškovské nemocnice zahájila koncem března vyšetřování poruch dýchání ve spánku. U dospělých lidí zkoumá, zda se u nich vyskytuje nějaká abnormalita. Může jít o mělké dýchání, které vede k nedostatečnému okysličování krve, i o spánkovou apnoe, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu. Nemocnice o novém vyšetření informovala na svém webu.

Apnoe postihuje především muže

Spánková apnoe postihuje především muže středního a vyššího věku, často s obezitou. „Nemocní v noci chrápou, stěžují si na únavu a nevyspání, bolesti hlavy, někdy sexuální dysfunkci. Spánková apnoe bývá v některých případech příčinou vysokého krevního tlaku či tvorby nadměrného množství červených krvinek a zvyšuje tak riziko kardiovaskulárních příhod,“ uvedl primář plicního oddělení Milan Judásek.

Pořídili jednu vyšetřovací sadu

Nemocnice pořídila jednu vyšetřovací sadu. Tvoří ji krabička, kterou si pacient pásem připne doma večer před spaním k hrudníku. S ní je spojená nosní kanyla, která sleduje průtok vzduchu nosem. Dále je součástí přístroje čidlo na prst, které monitoruje okysličení krve. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovna, za týden o něj požádalo podle Judáska pět lidí.

Pacienty posílají do spánkového centra v Brně

Při pozitivním výsledku testu odešlou odborníci pacienty do spánkového centra ve Fakultní nemocnici Brno, kde je od loňského května nové pracoviště. Tam lidé kvůli detailnějšímu vyšetření a nastavení správné léčby stráví noc. Zájem o centrum je dlouhodobě velký a stále narůstá, řekl Ondřej Ludka, přednosta kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství, pod kterou centrum spadá. Čekací doby jsou až čtyři měsíce.

Nemocnice rozšiřuje služby

„Poruchou dýchání ve spánku trpí poměrně velké množství lidí. Touto nabídkou vyšetření rozšiřujeme služby pro naše pacienty z okolí. Při podezření na tento obtěžující a potenciálně nebezpečný zdravotní problém nemusí hned dojíždět do vzdálenějších zdravotnických zařízení. Na příslušné centrum se obrací až v případě patologického nálezu,“ doplnil ředitel Nemocnice Vyškov Zdeněk Horák.

Lidé mohou dostat dýchací přístroj domů

Poruchy dýchání ve spánku se v lehkých případech léčí třeba pomocí ústních aparátků nebo je mohou řešit odborníci z ORL. Závažnější potíže se léčí pomocí dýchacího přístroje, který pacient dostane domů.