Lesníci vysazují v univerzitních lesích teplomilné druhy, lísku tureckou a kaštanovník setý

  • Foto

    redakce (ilustrační)

Lesníci Mendelovy univerzity v Brně začali v univerzitních lesích na sever od Brna vysazovat některé orientální druhy dřevin z oblasti Balkánu a Blízkého východu. Jsou jimi líska turecká a kaštanovník setý. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí univerzity Filip Vrána.

Odborníci tak reagují na klimatickou změnu. Obě dřeviny se kromě rezistence vůči suchu, vyznačují také dobrou kvalitou dřeva a slibnou produkcí. „Vedlejším produktem může být hlavně u kaštanovníku i široké využití jedlých plodů,“ popsal Vrána.

Jarní výsadba obou dřevin dnes začala a probíhá na ploše revitalizovaného palouku U Jezírka mezi Soběšicemi a Útěchovem. Celkem na jaře lesníci vysadí 700 těchto orientálních sazenic. S výsadbou bude pomáhat i organizace Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, které zde působí.

„Změněné přírodní podmínky vlivem klimatické změny dávají příležitost k uplatnění i suchu odolným listnáčům. V minulých letech již proběhly výsadby jižních druhů dubu. Nyní přicházíme s dalším perspektivním záměrem," uvedl vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky ŠLP Křtiny Lumír Dobrovolný.

Podle Dobrovolného s výsadbou letos nekončí, na podzim ve stejném místě ještě přibudou cedry a sekvojovce.