Leteckou záchrannou službu v kraji dosud provozovala policie, za čtyři roky uskutečnila přes 3000 letů. Modré vrtulníky policie létaly se záchranáři v kraji od ledna 2017 do konce roku 2020, uskutečnily 3236 letů, z toho 421 letů za pomoci brýlí pro noční vidění. V kritickém stavu bylo 1064 pacientů a u 1066 pacientů šlo o stav závažný. Modrý vrtulník poprvé letěl k pacientovi 3. ledna 2017 do Břeclavi, naposledy 31. prosince 2020 ke zraněnému cyklistovi u Rosic na Brněnsku.

Od nového roku létá k pacientům žlutý vrtulník společnosti DSA, jde o stroj EC 135 T2+, který do Brna dorazil loni ve druhé polovině listopadu. Od nového roku zatím vzlétl čtyřikrát, z toho jednou se ale musel vrátit kvůli nepřízni počasí. "Poprvé vzlétl 2. ledna k pacientovi do Nížkovic na Vyškovsku," uvedla mluvčí.

Vrtulník prozatím "parkuje" v hangáru na zřízené dočasné výjezdové základně LZS Kryštof 04 na Letišti Brno. Dočasnou základnu musela záchranná služba vybudovat právě kvůli změně provozovatele letecké záchranné služby. Kraj nemá vlastní základnu pro provoz letecké záchranné služby, v minulosti ji zajišťoval provozovatel vrtulníků. S koncem policie jako provozovatele letecké záchranné služby přišla záchranná služba od nového roku také o stanoviště, odkud vrtulníky vzlétaly. Hangár pro dočasnou leteckou záchrannou službu poskytlo právě brněnské letiště.

Vrtulníky pro letecké záchranáře bude v letech 2021 až 2028 zajišťovat v šesti krajích společnost DSA a ve dvou Air Transport Europe (ATE), informovalo už dříve ministerstvo zdravotnictví. Za provoz soukromníkům zaplatí zhruba 3,8 miliardy korun. DSA už dříve létala v Hradci Králové, Liberci a Ústí nad Labem, nově jí kromě Brna přibyly i základny v Českých Budějovicích a Jihlavě. ATE k dřívější základně v Olomouci přibyla Ostrava.