Na brněnské letiště se loni vrátili po dvou covidem poznamenaných sezonách cestující. Letiště Brno jich odbavilo 471.811, což je o 153 procent víc než o rok dříve a zhruba na úrovni let 2017 a 2018 a o 70 tisíc méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Prázdninová sezona, tedy červenec a srpen, byla nejsilnější v historii, informoval vedoucí provozu Radek Lang. Z Brna se létá téměř výlučně charterovými lety na dovolenou, pravidelná linka z Brna létala loni jediná do Londýna.

Chartery létají do třicítky destinací

Když už se v minulých letech nedařilo přivést do Brna žádnou další pravidelnou linku, zvětšoval se alespoň počet destinací pro charterové lety. Letos se bude létat do 29 míst a mezi novinky patří Madeira, Albánie či Kapverdy. Loni byla nejoblíbenější turecká Antalya, egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam či bulharský Burgas.

Přibyde Bergamo

Od konce března letos přibude pravidelná linka pro letní letový řád do italského Bergama, v provozu bude dvakrát týdně. Další linky se však do Brna nedařilo dlouhodobě přivést a město se místo toho rozhodlo částečně dotovat nové přímé vlakové spojení z Brna na vídeňské letiště.

Funguje i nákladní doprava

Dlouhodobě stabilně na brněnském letišti funguje nákladní doprava. Operují zde dvě společnosti FedEx a DHL, které odsud létají na svá centrální překladiště v Paříži a Lipsku. Díky nákladní dopravě se dařilo překlenout covidové období, kdy byla osobní doprava extrémně utlumená.

Lety s cestujícími jsou priorita

„Komerční lety s cestujícími pro nás samozřejmě zůstávají stále hlavní prioritou. Nákladní lety ale účinně doplňují naší dlouhodobou strategii udělat z brněnského letiště multifunkční komplex pro všechny druhy letecké dopravy. Rekordním rokem v množství odbaveného nákladu byl přirozeně rok 2021, jelikož pandemie vývoji trhu v tomto sektoru přála. Celkové číslo odbaveného nákladu za rok 2022 bylo 11 222 tun,“ uvedl Lang.

Počet pasažérů vzrostl i jinde

Počet cestujících loni rostl například i v Ostravě, a to na dvojnásobek na 286 tisíc. V Pardubicích počet cestujících stoupl meziročně o 2000 na 83 tisíc.