Lidé z bytových domů v Ibsenově ulici v Brně dnes na zastupitelstvu požadovali, aby město dotáhlo do konce prodej bytů nájemníkům. Prodej zhruba 70 bytů za 158 milionů loni v červnu schválili zastupitelé, vše ale zbrzdil v říjnu zásah policie na magistrátu, odkud policisté odnesli i veškerou dokumentaci k prodeji.

Banka jim neprodlouží úvěry

Nájemníci si stěžovali, že jsou byty ve špatném stavu. Řekli také, že mají schválené hypotéky a banka není ochotna úvěry prodloužit. „Pak už nebudeme schopní koupi zafinancovat. Splnili jsme vše, co jste chtěli, přijali jsme zvýšenou cenu, proto zařaďme bod a schvalme to a nechejme doběhnout ten náročný proces,“ vyzvala zastupitele jedna z žen.

Spíme v čepicích a rukavicích, stěžují si lidé

Další upozornila na to, že lidé kvůli koupi prodali pozemky nebo chaty. Jiný z obyvatel uvedl, že v domě jsou například staré elektrické rozvody a plíseň. „Kvůli oknům tam máme v zimě 15 až 16 stupňů a žena spí v zimních rukavicích a čepici,“ uvedl muž s tím, že byt potřebuje rekonstrukci v řádu stovek tisíc.

Byty jsou ve špatném stavu

Lidé také tvrdí, že se s byty nic nedělalo přes 50 let, mají původní okna, kuchyně i podlahy. „Nevíme, kdy nám okna vypadnou. Manžel byl před lety operovaný a měl plíseň i v plicích. Je to havarijní stav. Kdo si co neudělá sám, nemá v ničem podporu,“ uvedla starší žena.

Zastupitelé to neprojednali

I přes apely obyvatel ale zastupitelé bod týkající se zřízení zástavního práva na program nezařadili. „Prodej je prověřován policií. My jsme se dotazovali, jak dlouho bude vyšetřování trvat, ale odpověď jsme neobdrželi. Po domluvě s vedením města proto zkusíme jako město vstoupit do jednání s bankou, aby její podmínky nebyly tak přísné a lidé nebyli pokutovaní,“ uvedla náměstkyně primátorky Karin Podivinská (ANO). Podle ní by také banka mohla dobu pro čerpání úvěru prodloužit.

Chceme to dotáhnout, tvrdí vedení města

Podivinská zároveň uvedla, že není možné říct, kdy policie ukončí vyšetřování. Pokud bude vše v pořádku, město by podle ní chtělo privatizaci dotáhnout. Pokud se ale objeví nějaké problémy nebo že se stal trestný čin, musí se k tomu město postavit. V souvislosti s byty zasahovala policie v Brně dvakrát loni v říjnu, mimo jiné i na bytovém odboru magistrátu.

Brno vlastní 30 tisíc bytů

Brno vlastní bezmála 30 tisíc bytů, což je téměř 15 procent z celkového bytového fondu v moravské metropoli. Zbytek je v soukromém vlastnictví.