Policie dnes zasahuje na brněnském magistrátu a také na radnici městské části Brno-Černovice. Na magistrátu policisté zasahují na bytovém odboru a jsou také v kanceláři u primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL).

„Dnes jsem byl kontaktován policií a byl jsem požádán o přístup do mé kanceláře, což považuji v kontextu vyšetřování za samozřejmost. Zároveň mě policie požádala, abych přišel podat vysvětlení, k čemuž jsem samozřejmě připraven,” uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík v prohlášení, které má zpravodajský portál BRŇAN k dispozici.

 Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Petra Lastovecká v tiskové zprávě uvedla, že z důvodu existence vazebních důvodů je zadrženo deset lidí. Policie prověřuje aktivity spojené s jednou z městských firem, dále privatizaci městských domů a dotační podvody páchané na území Brna.

Policie zasahuje také na radnici městské části Brno-Černovice, potvrdila to starostka Černovic a poslankyně STAN Petra Quittová, která u zásahu byla. Nesmí však sdělovat podrobnosti. Další policejní zásah je na brněnském severu. „Policie si odnášela dokumenty, které souvisí s plánovaným prodejem obecních domů, víc k tomu neřeknu,“ uvedl pro zpravodajský portál BRŇAN zdroj, který si nepřál být jmenován.

Trestní řízení je podle VSZ vedeno pro podezření z účasti na organizované zločinecké skupině a dále se týká legalizace výnosů z trestné činnosti spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny ve formě spolupachatelství. "V tento okamžik lze s ohledem na zákonné omezení poskytování informací v přípravném řízení jen stručně konstatovat, že policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů," uvedlo VSZ, které si vyhradilo podávání informací veřejnosti. Další informace podá dozorová státní zástupkyně, jakmile to umožní průběh trestního řízení.

Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) rezignaci, odůvodnila ji zdravotními důvody. Hladíkovo setkání s prezidentem Milošem Zemanem je naplánováno na čtvrteční odpoledne. „O případném dalším postupu nominace na pozici ministra životního prostředí bude ve čtvrtek podle stanov strany jednat Celostátní výbor KDU-ČSL na svém plánovaném a pravidelném setkání,“ uvedl Hladík v prohlášení.

Bytovou politiku má nyní na starost primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD), který ČTK řekl, že nemá k razii žádné informace a je nyní na jednání o koalici u brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS).

Policisté nedávno v Brně zasahovali kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.