Onemocnění srdce a cév jsou v čele s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice. Přitom z velké části lze těmto chorobám předcházet zdravým životním stylem. Když už lékař nemoc objeví a nastaví léčbu, je důležité, aby ji pacient dodržel. „Zvýšený krevní tlak nebo cholesterol nebolí, a pokud pacient nechodí na pravidelné preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři, často se na to, že je nemocný, přijde, až když prodělá infarkt nebo mozkovou mrtvici. Taková příhoda už obvykle nezůstane bez trvalých následků,“ říká MUDr. Ivo Procházka ze Sdružení praktických lékařů.

Lékárníci v Jihomoravském kraji proto lidem od října nabízí možnost nechat si pomocí speciálního přístroje změřit stáří svých cév. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním tuku v jejich stěnách. Tím dochází k jejich tuhnutí a ztrátě pružnosti. Tento proces urychluje nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření či pití alkoholu. Čím tužší člověk cévy má, tím vyšší je u něj riziko srdečněcévního onemocnění,“ vysvětluje PharmDr. Zora Zoubková ze znojemské Alphega lékárny U Svaté Anny. Měření cévního věku nebolí a probíhá podobně jako kontrola krevního tlaku. „Samotné vyšetření včetně rozhovoru s lékárníkem zabere přibližně 15 minut. Každý zájemce o měření dostane zprávu s výsledky. Pokud nejsou dobré, lékárník doporučí konkrétní úpravu životního stylu, případně návštěvu lékaře,“ doplňuje Zoubková.

Při podobné akci v roce 2016 změřili lékárníci v Jihomoravském kraji cévní věk 1 803 lidem a zjistili, že 72 % z nich stárnou cévy rychleji než oni sami. Největší zájem o měření projevili lidé nad 50 let, více se o své zdraví zajímaly ženy – na jižní Moravě jich přišlo dvakrát více než mužů. „Ženy se o své zdraví všeobecně starají více. Pokud už se k nám v minulosti přišel změřit muž, tak obvykle dorazil právě  v doprovodu partnerky,“ potvrzuje Zoubková.

Změřit cévní věk by si měli nechat především lidé, kteří mají zvýšený krevní tlak, zvýšený cholesterol, trpí cukrovkou, mají nadváhu a/nebo kouří. Dále pak ženy po přechodu a také lidé, jejichž rodiče  prodělali infarkt nebo mozkovou mrtvici. Seznam lékáren a termíny měření najdou zájemci na stránkách https://cevnivek.cz .