Lidé se zkušeností se závislostí na legálních látkách najdou ode dneška vyžití v takzvaném peer klubu na brněnském Moravském náměstí. Nabízí pohybové, vzdělávací nebo meditační aktivity i individuální konzultace. Cílem je budování podpůrné komunity, která motivuje ke střízlivému životnímu stylu a pomáhá snižovat riziko návratu do závislosti, řekla koordinátorka projektu Eva Brázdová Jagelská. Peer klub Střízlík provozuje nezisková organizace Renadi a je spolufinancovaný z Evropské unie. Veškeré aktivity jsou pro klienty zdarma.

Klub je primárně určený pro lidi, kteří mají za sebou léčbu ze závislosti. Zejména se to týká alkoholu, ale také léků nebo třeba on-line sázení. „Takzvané doléčování se nesmí podcenit. Člověk si myslí, že vyjde z léčebny a je zdravý, ale tomu tak není. Právě potom začíná boj o udržení abstinence. Cílíme proto na klienty po léčbě, kteří třeba ztratí přátele a cítí se sami, nemají co dělat. Snahou je smysluplně vyplnit čas a nabídnout bezpečný prostor,“ uvedla Brázdová Jagelská.

Organizace přijímá i klienty, kteří uvažují o léčbě, ale třeba ještě popíjejí

„Ne však v den, kdy jdou k nám. Podmínkou zapojení do aktivit je naprostá střízlivost,“ dodala koordinátorka. Podle ní jsou tito lidé motivování těmi, kteří abstinují. Brněnská organizace Renadi začala s pilotní verzí peer klubu loni na jaře. Dosud je součástí kolem 40 klientů s průměrným věkem 35 až 40 let. Podle Brázdové Jagelské jde o vytvoření nové dimenze podpory, dostupné v různých fázích zotavení ze závislosti, která v České republice dosud neexistuje. Inspirovali se v zahraničí, například Velké Británii nebo skandinávských zemích.

Peer klub nabízí aktivity od pondělí do pátku

Součástí je i dílna, která vznikla na základě přání klientů. Využívat ji mohou nejen návštěvníci klubu, ale i široká veřejnost. O provoz se postará pětičlenná skupina peer konzultantů a konzultantek. Jde o lidi, kteří si sami závislostí prošli a úspěšně ji překonali.